Dila Bulut’tan Etkileyici Bir Kısa Film: ARIES
Dila Bulut’tan Etkileyici Bir Kısa Film: ARIES

Dila Bulut’tan Etkileyici Bir Kısa Film: ARIES Leyla Feray’ın ve Saim Karakale’nin başrolünü oynadığı; Melisa Tapan, Kıvanç Kasabalı, Onur Gökçek’nin yer aldığı kısa film Aries’in Türkiye gösterimi Soho House’da gerçekleştirildi.

Dila Bulut’un senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini üstlendiği kısa filmin Türkiye’deki ilk gösterimine oyuncuların yanı sıra seçkin davetliler de katıldı. Özel gösterime katılan isimler arasında filmin oyuncu kadrosundan Leyla Feray, Kıvanç Kasabalı, Saim Karakale, Onur Gökhan Gökçek ve yönetmen Dila Bulut; Nilüfer Bulut, Meltem Demirören Oktay, Sevil Sabancı-Ferhat Ferhangil, Emine Sabancı Kamışlı, Demet Sabancı Çetindoğan, Ajda Pekkan, Hülya Avşar-Zehra Çilingiroğlu, Arda Bozkurt, Nida Bulut Bozkurt, Mahsun-Ece Kırmızıgül, Buğra Gülsoy, Dolunay Soysert, Hediye Güral Gür, Hüseyin-Kezban Hatemi, Lal Dedeoğlu, Müge Sırmabıyık, Şükran Güzeliş, Zehra Neşe Kavak yer aldı.

Yönetmen ve senarist Dila Bulut filmin dünyadaki ilk gösteriminin Amerika’da olduğunu söyleyerek, “Aries Amerika’da Soho House New York Film Club’ın Eylül ayında gösterim için seçilen film oldu. Bu bizim için gerçekten çok önemli bir gelişmeydi. Filmin İstanbul’da çekilmiş olması, sorguladığı içsel dünya ve yabancı bir dilde olması seyircilerin merakını uyandıran unsurlar oldu. New York’taki prömiyerde katılımcılar arasında yer alan Javier Salinas, düzenlediği Mendoza Arjantin Film festivaline filmi bizzat davet etti.” dedi.

Dila Bulut’tan Etkileyici Bir Kısa Film: ARIES

Aires Dünya Festivallerinde

Aries; The Grand Tarabya, Sabancı Müzesi ve La Boucherie’de çekildi. Bir kadının içsel yolculuğunu ve dönüşümünü ele alan kısa film Türkiye’deki gösteriminde de izleyicilerden tam not aldı. Özellikle fiziksel ya da sözlü bir şiddet olmamasına rağmen psikolojik şiddetin kısa bir sürede başarıyla işlenmiş olması konusunda övgüler alan filmin yakın dönemde çeşitli festivallere katılması planlanıyor. Bu festivaller arasında; Venedik, Cannes, Berlin, Sundace, Tribeca ve New York Film Festivalleri yer alıyor.

Kadın Sinemacıların Dönemi

Dönemi ‘kadın sinemacıların dönemi’ olarak değerlendiren Dila Bulut, özellikle kısa filmlerin insanların hayatlarına dokunacak daha etkili mesajlar verdiğini, sinema dilinin çok sert olduğunu ve kadın bakış açısı ile aktarılan hikayelerin insanın ruhuna daha etkili tesir ettiğine inanıyor.

Ziyaretçi Yorumları