Çağdaş Sanata Farklı Bakış
Çağdaş Sanata Farklı Bakış

Çağdaş Sanata Farklı Bakış! Çağdaş sanatın ulaşılabilir olmasını misyon edinen Be4 Art Gallery, ressam Nihan Yardımcı Çetinkaya’nın ‘Refresh My Memory’başlıklı resim sergisine ev sahipliği yapıyor.

Nihan Yardımcı Çetinkaya’nın kendi kişisel tarihini kolektif bir bilinçle tuvale taşıdığı ‘Refresh My Memory’ başlıklı resim sergisi, 4 Kasım Cumartesi akşamı Be4 Art Gallery’de düzenlenen bir kokteyl ile açıldı.

Çağdaş Sanata Farklı Bakış! Galerinin kurucularından gazeteci Elif Aktuğ’un ev sahipliğinde gerçekleşen açılış kokteyline iş, sanat, medya ve cemiyet hayatından tanınmış birçok isim katıldı. Kokteylin hemen ardından başlayan after party de DJ Ali Şahinbaş – Fuchs’un eğlenceli müziğiyle geç saatlere kadar devam etti. Sergide yer alan 30 eser, açılıştan iki saat önce gerçekleştirilen ön gösterim ile koleksiyonerlere tanıtıldı. Sergi, 25 Kasım’a kadar çağdaş sanat tutkunlarının ziyaretine açık olacak.

Sanat eserleri hafızasını yanında taşır

Nihan Yardımcı Çetinkaya, eserlerinde arkeolojiden yola çıkarak malzeme, doku, renk ve katmanları kolektif bir bilinçle tuvale taşıyor.

Eşyalar, şehirler, koloniler, kutsal alanlar ve tarihi eserlerin oluşturduğu izler üzerinden; bunları kullanan, imal eden, inşa eden ve yaşayan insanları anlama çabasıyla hareket ediyor Nihan Yardımcı Çetinkaya.

Sanatçı, çocukluğunda babasıyla birlikte çokça zaman geçirdiği arkeolojik kazılarda hafızasında yer eden bilgiyle izleyiciyi geçmişte bir yolculuğa çıkarıyor.

Sergide yer alan eserlerde sanatçının ‘mimar tavrı’önceki sergilerinde olduğu gibi yine ön planda. Mimariyi, arkeolojiyi, sanatı tek bir organizmaya dönüştüren Nihan Yardımcı Çetinkaya, işlevle biçim arasındaki bağlantıyı kopararak çok katmanlı, iç içe geçen, üst üste binen, kendini kapatmış, kırılıp yeniden bağlantılanmış dokulardan oluşan, hiç bir zaman var olmayacak şehirler için fikirler üretiyor.

Çağdaş Sanata Farklı Bakış! Kıvrılan, dönen, üst üste dikeyde ve yatayda birbirini kesen renkler Nihan Yardımcı Çetinkaya’nın fırçasından kolektif ruhlara gönderme yaparak ‘ortak iyinin’ tartışılması için bir anlatı ortamı yaratıyor.

Ziyaretçi Yorumları