Konsepti İle Türkiye’de Bir İlk Olan Bu Sergiyi Kaçırmayın
Konsepti İle Türkiye’de Bir İlk Olan Bu Sergiyi Kaçırmayın

Konsepti İle Türkiye’de Bir İlk Olan Bu Sergiyi Kaçırmayın! Ekavart Galeri Sandra Çavdar ve Koray Ariş’in “InDreams” kolektif sergisine 28 Kasım – 5 Ocak tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Uzun senelerdir koleksiyonerlik yapan Osman Çarmıklı’ nın küratörlüğünü yaptığı sergi, sanat olgusunu duyularla izlemenin ötesinde, kalıcı bir izlenim bırakacak şekilde düzenlenmiş. Sanatçıların yapıtlarının tınılarıyla algılanabilmesi, rüya dünyasına girebilmek ve seyredenlerin belleklerinde yer edebilmek için yapılan müzik, ışık ve görsel katkılar farklı bir sanatsal deneyim yaşatıyor.

Ekavart Galeri’ nin 5 Ocak’ a kadar ağırlayacağı “InDreams” Sergisi Sandra Çavdar’ın ve Koray Ariş’in eserlerini bir araya getirerek mekan düzenlemesi, ışıklandırma ve betimleyici ses dokusu ile sanatın sihrini algılama noktasını sürdürebilir kalıcı bir düşe dönüştürmüş. Sergi yaptığı tüm duyulara hitap eden düzenlemeler ile ziyaretçilerinin duygularla yüklü belleklerinin  hafifliğin uçarılığına dönüşeceği, batılın karanlığından ve objelerin dünyasına teslimiyetten bu hafiflikte uzaklaşacakları iddiasında.

Sandra Çavdar’ın yapıtları soyut bir esintiyle başlamış. İşlerinin kendi kendilerinden başka beyan edeceği bir şeyi olmadığını düşünen sanatçının çalışmalarındaki boşluk, içinden uçarı varoluşların büyük bir gürültüyle fırlayacağı bir alem gibi sezinleniyor.Bu alem sergide diğer tüm duyusal etkilerin katkılarıyla kendini hissettiriyor ve rastlantısal öğelerle karşımıza çıkıyor. Prospero’nun tiradındaki “rüyaların mayası”, bellekte kalıcı olarak hafifliğini hissettiriyor.

Türkiye’ de bir ilk olan “INDREAMS” sergisini ziyaret edecekler, çok daha somut ve kendi gözleriyle deneyimleyerek  sanatsal bakış açılarına farkli bir boyut kazandıracaklar.

Konsepti İle Türkiye’de Bir İlk Olan Bu Sergiyi Kaçırmayın! Bu sergi aynı zamanda kolektif bir heyecanla gerçekleştirilen, iyileştiren “şeylerin” yapılma, keşfedilme, öğrenilme sürecinin de paylaşılma arzusudur.

Ziyaretçi Yorumları