Mardin, Ai Weiwei Sergisine Ev Sahipliği Yapıyor
Mardin, Ai Weiwei Sergisine Ev Sahipliği Yapıyor

Mardin, Ai Weiwei Sergisine Ev Sahipliği Yapıyor! Mardin’de, Sakıp Sabancı’nın vasiyeti üzerine Sabancı Vakfı tarafından restore edilerek müze ve sanat galerisine dönüştürülen Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, çağdaş sanatın en etkin figürlerinden Ai Weiwei’in kişisel sergisini ziyaretçileriyle buluşturuyor. Müze içinde yer alan Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde 4 Mayıs Cuma günü kapılarını açan “Ai Weiwei Mardin’de” adlı sergi, Çinli sanatçının hem hayat hikayesinden hem de el sanatları geleneği ve sanat tarihi yaklaşımından izler taşıyor.

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde Akbank’ın desteğiyle yer alan “Ai Weiwei Porselene Dair” sergisinden yapılan özel bir seçkiyle sanatseverle buluşan sergi, Ai Weiwei’in, içinde bulunduğu çağa dair mesajını geleneksel Çin el sanatı aracılığıyla aktararak, ziyaretçilerine zamanın paradokslarına dair bir bakış açısı sağlıyor.

Kültürel ve tarihi önemi büyük olan porselen, sanatçının sahicilik, değer sistemlerinin tarihteki dönüşümü ve sanatın toplumsal değişimi etkilemekteki rolü konusunda ortaya attığı temel sorulara bir kapı açma görevi üstleniyor. Toplumsal değişimin, sanat üretiminin temel bileşenlerinden biri olduğunu kabul eden Ai Weiwei, günümüz dünyasındaki krizlerle bağlantılı eylemleri aracılığıyla, politik aktivizm ve çağdaş sanat arasındaki ayrımı belirsizleştiriyor. Sanatçının porselen alanındaki seçkisi ise izleyicilere dünyayı görmek ve yorumlamakta yeni yollar sunan çalışmalarının keşfedilebileceği bir ortam olarak öne çıkıyor.

Mardin, Ai Weiwei Sergisine Ev Sahipliği Yapıyor! Müzenin kurulmasının merhum Sakıp Sabancı’nın sözü olduğunu hatırlatan Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Dr.h.c. Dilek Sabancı, “Sabancı Vakfı,bu tarihi yapıyı aslına uygun olarak restore etti.2009 yılının Ekim ayında Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nin açılışını hep birlikte yaptık. Ne mutlu ki, müzemiz açıldığından bu yana 700 binden fazla ziyaretçiyi ağırladı. Eğitim programlarıyla on binlerce Mardinli çocuğa ve gence kültür-sanat bilinci kazandırdı. Bugün sizlere Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi’nin, 49 yıl süreyle Sabancı Vakfı’na tahsis edildiği müjdesini veriyorum. Biz Sabancı Vakfı olarak, müzemize her zamanki gibi en iyi şekilde sahip çıkacağız. Yeniden Mardin’de olmaktan, Mardin’e katkıda bulunmaya devam etmekten mutluluk duyuyoruz. Mardin, Mezopotamya’nın en görkemli şehirlerinden biri. Bu müzeyi açarken hem şehrin kültür yaşamının bir parçası olmayı, hem de şehrin mirasını dünyaya tanıtmayı hedeflemiştik. Bugün sevinçle görüyoruz ki; Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi, Mardin’i kültür ve sanatın önemli bir merkezi haline getirdi” dedi.

Ziyaretçi Yorumları