Belgin Aksoy Berkin ile Milyonlarca Mutluluk!

Belgin Aksoy Berkin ile Milyonlarca Mutluluk! Türkiye’de başlayan ve yaratıcısı Belgin Aksoy Berkin’in tüm dünyaya hediye ettiği Global Wellness Day’in 7incisi Küçükçiftlik Park’ta kutlandı.

6500 Kişi İyi Yaşama Evet Dedi!

Türkiye’deki kutlamayla birlikte aynı gün 115 ülkede yaklaşık 5bin noktada halka açık ve ücretsiz olarak çeşitli etkinliklerle kutlanan gün “iyi yaşam” kavramını tüm dünyanın gündemine taşıdı. Etkinlik Küçükçiftlik Park’ta 6500 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Dünyada ise sabahın erken saatlerinde Yeni Zelanda’da meditasyon ile başlayan kutlamalar Hawaii’de danslarla son buldu.

“Bir Gün Tüm Yaşamınızı Değiştirebilir”

Bu yıl Birleşmiş Millet Resmi Takvimi’ne de girmeye hazırlanan Global Wellness Day’in ana teması “Çocukların Wellness’ı”ydı.

Katılımcılar Dilara Koçak ve Prof. Dr. Murat Aksoy ile “İyi Yaşam Yolculuğu”, Gül Kaynak ile detoks, Eser Mutlu ile “Kahkaha Terapisi”, Dr. Ümit Aktaş ile “İlaçsız Yaşam”, Aret Vartanyan ile “Nereye Gidiyorsun?” ve Metin Hara’nın “İyilik Kazanacak” konuşma ve workshoplarına katıldı.

Ayşegül Demirsoy‘un Zumba, Gem Akcam’la Yoga ve Murat Berkin ile Pilates etkinliğine ise yüzlerce kişi katıldı. 

Etkinliklere ek olarak tüm gün çocuklar için çocuk yogası, tang-run, çocuk zumbası gibi özel aktiviteler de gerçekleştirildi.

Ücretsiz ve halka açık olarak gerçekletirilen Global Wellness Day her yıl Haziran ayının ikinci cumartesi günü kutlanıyor.

Belgin Aksoy Berkin ile Milyonlarca Mutluluk!

Global Wellness Day’in Kurucusu Belgin Aksoy Berkin iyi yaşamın önemine dikkat çekti ve hedeflerini anlattı:

“Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü gibi resmi kurumların verileri, mutsuzluğun iyi yaşamamızı zorlaştıran önemli bir tehdit olduğunu gösteriyor. Dünyada 322 milyon kişi depresyondayken, her yıl 800.000 kişi de intihar ediyor. Bu intihar oranları, doğal afetlerde ve silahlı çatışmalarda hayatını kaybeden kişilerin toplamından daha fazla. İşte tam da bu yüzden Global Wellness Day ile bu duruma son vermek, daha iyi yaşamanın ne kadar önemli ve kolay olduğunu göstermeyi amaçlıyoruz.

Global Wellness Day’in vizyon ve hedefleri

-2020’yılına kadar, özellikle gelişmekte olan ülkelerde depresyona karşı önlemleri ve tedavi yöntemlerini geliştirmek.

-2030 yılına kadar, bu konuda toplumsal farkındalık yaratarak her ülkede depresyon sebepli ölüm oranlarını %50’nin altına düşürmek.

-2030 yılına kadar, sağlık kurumlarında istihdam ve finansmanın artması ve depresyon tedavisi ile ilgili sağlık servislerine erişiminin garanti edilmesi için farklı ülkelerin devletleri ile çalışmak.

-Her ülkede Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte çalışarak depresyon oranını azaltmak.

“1 gün tüm yaşamınızı değiştirebilir!”

  1. Bir saat yürüyüş yapın
  2. Daha fazla su için.
  3. Plastik şişe kullanmayın.
  4. Doğal gıdalarla beslenin.
  5. İyilik yapın.
  6. Sevdiklerinizle aile yemeği yiyin.
  7. Saat 22:00’de uyuyun.

Global Wellness Day’in daha iyi bir yaşam için önerdiği “7 Adımlık Manifesto”su var. İyi yaşamı bir hayat tarzı haline getirmek için Global Wellness Day, bu yedi basit adımı atmayı amaçlıyor. Önemli olan, hepsi olmasa bile bunların en azından birkaç tanesini düzenli olarak günlük hayatın bir parçası haline getirebilmek.

Belgin Aksoy Berkin ile Milyonlarca Mutluluk!

Birleşmiş Milletler’in de dikkatini çekti!

Global Wellness Day Eylül 2018’de Birleşmiş Milletler resmi takvimine girmesi bekleniyor. Böylece GWD, tüm dünyada her yıl resmi olarak kutlanan bir gün haline gelecek.

Ziyaretçi Yorumları