Evdeyim, Pelin Batu’nun Kitaplarını Okuyorum!

Evdeyim, Pelin Batu’nun Kitaplarını Okuyorum! İnkılâp Kitabevi, küresel COVID-19 salgınına karşı alınan sağlık önlemleri nedeniyle evlerine kapanan okurlara #evdekalkitaplakal etiketiyle, yazarlarının eserlerinden öneriler sunuyor. Şair, yazar, tarihçi ve oyuncu Pelin Batu’nun, ilham verici, cesur otuz kadının hayatını anlattığı biyografi türündeki kitabı Hayatın Seyrini Değiştiren Kadınlar ile Cam, Rüzgârlar Kitabı, Labirentin ve Her Şey Bir Hikâye ile Başladı adlı şiir kitapları, inkilap.com’un yanı sıra dr.com.tr ve kitapyurdu.com adreslerinde okurları bekliyor!

Kadınlar tarihte çoğunlukla ya yoktular ya da kötücül bir hikâye biçiminde yer aldılar. Bugün “resmi tarih” denen meta-kurguda kadınlar; iktidar, din, kapital hikâyelerinde birer garnitür olarak yer alan tehlikeli, görünmez varlıklardı… Bin yıllar boyunca görmezden gelinen kadınları yoktan var eden yeni tarihçilerin taze bir metodoloji ile resimdeki boşlukları doldurmaları gerekiyordu. Pelin Batu’nun Hayatın Seyrini Değiştiren Kadınlar kitabı tam da bu boşluğu doldurma da önemli bir kaynak niteliği taşıyor. Yazar, tarihten seçtiği ilham verici ve cesur otuz kadının hayatını anlatırken şartlar ne kadar zor olursa olsun, hayat ne kadar zindan olursa olsun cesur kadınlar/insanların, tarihin seyrini değiştirebileceğini gösteriyor. Tüm çifte standartlara ve zorluklara rağmen bildikleri yolda devam eden kadınların hikâyesini anlatan kitap, kimi yüreklendirici kadının her koşulda dik durabildiğini, mücadele edebildiğini, tüm korkulara karşı savaşabildiğini gözler önüne seriyor. Tarihsel dönemeçleri günün toplumsal-siyasal koşullarını ele alarak sunan Batu, kitabıyla ilgili olarak “Hepimizin ihtiyacı olan cesareti en çok kadınlarda gördüm, cesaretin bulaşıcı olduğuna inandığım için hikâyelerini anlatarak sizi de harekete geçirmek istiyorum.” diyor.

Evdeyim, Pelin Batu’nun Kitaplarını Okuyorum! Pelin Batu’nun, İnkılâp Kitabevi’nden yayımlanan Cam, Rüzgârlar Kitabı, Labirentin ve Her Şey Bir Hikâye ile Başladı adlı kitapları ise, okurlarını şiir evrenine konuk ediyor. Rüzgârların, denizlerin, doğanın, mitolojinin, aşkın ve varoluşun labirentlerinde okuru şiir yolcuğuna çıkartan Batu, her bir şiirinde duygulara tercüman olurken okuru o derinliğin içinde içsel yolculuğa ve sorgulamaya götürüyor. Mitolojinin dünyasından izler taşıyan şiir kitaplarında okuruna, çağlar boyu anlatılmış, yazılmış, okunmuş ve inanılmış kadim bir efsanenin yeni dizelerini sunan Pelin Batu, farklı dillerde de yazdığı şiirlerin dünyasını, kendi düş dünyasıyla birleştiriyor.

Şair, yazar, tarihçi ve oyuncu Pelin Batu’nun Hayatın Seyrini Değiştiren Kadınlar, Cam, Rüzgârlar Kitabı, Labirentin ve Her Şey Bir Hikâyeyle Başladı adlı kitapları, İnkılâp Kitabevi etiketiyle inkilap.com, dr.com.tr ve kitapyurdu.com adreslerinde!

Ziyaretçi Yorumları