Pervin Ersoy Projesi Diyarbakır Turuyla Devam Etti
Pervin Ersoy Projesi Diyarbakır Turuyla Devam Etti

Pervin Ersoy Projesi Diyarbakır Turuyla Devam Etti! Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un eşi Pervin Ersoy’un tüm Türkiye’yi kapsayan; ülke turizmine katkı sağlaması hedeflenen kültür turlarının 3’üncüsü Diyarbakır oldu. Diyarbakır ziyaretinde tur ziyaretçilerine Pervin Ersoy’un yanı sıra Yasemin Hadivent, İzzet Yıldızhan, Coşkun Sabah, Ziynet Sali, Çağla Kubat, Zeynep Mansur, Erkan Petekkaya, Özlem Yıldız, Emek Külür, Suna Dumankaya gibi isimler de eşlik etti.

Türkiye’nin tanıtımı ve iç turizme verilen önemin arttırılması için kültür turları hayata geçiren Pervin Ersoy ‘Her Şehri Ünlüsüyle Geziyoruz’ projesi kapsamında Diyarbakır’a özel bir seyahat düzenledi. Rotahane tarafından şehre yapılan ve şehrin mistik ortamının, kültürel ve tarihi alanlarının gezildiği turda ünlülerin katılımıyla renkli anlar yaşandı.

Türkiye’nin doğusunu batıya, kuzeyini güneye bilinmeyen yönleriyle tanıtmayı amaçlayan proje kapsamında düzenlenen turda türküleri, yemekleri ve tarihi yapılarıyla Diyarbakır tüm tur katılımcılarının ilgi odağı oldu. Tarihte birçok topluluğa ev sahipliği yapan ve Doğu’nun en çok turist alan illerinden biri olan Diyarbakır’da UNESCO Dünya Mirası kapsamındaki surlar ziyaretçiler tarafından gezildi. M.Ö. 3 binli yıllara dek uzanan öyküsüyle Diyarbakır Surları, tüm tur katılımcılarında hayranlık uyandırdı.

Eski Adliye, Cezaevi, Kolordu ve Jandarma binaları Saint Corc Kilisesi’ni de içerisinde bulunduran İçkale’deki Arkeoloji Müzesi, Taş Eserler Müzesi, Müze Kafeterya, Kilise; Sanat Galerisi, Cezaevi Binası; Kongre Merkezi gezildi. Ayrıca Diyarbakır’ın en büyük konağı olan Cemil Paşa Konağı da tur katılımcılarının duraklarından biri oldu.

Günümüzde ziyaretçiler için yürüyüş yolları, engelli ve çocuklar için de parkurlarla ziyarete uygun hale getirilen ve yerli-yabancı tüm turistlerin uğrak merkezi haline gelen Zerzevan Kalesi’ni de gezen ziyaretçiler Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2014 yılında başlatmış olduğu kazı çalışmalarını da izleme şansı elde etti. Mithras Tapınağı, Malabadi Köprüsü ve On Gözlü Köprü de ziyaret edilen tarihi yerler arasındaydı.

Pervin Ersoy Projesi Diyarbakır Turuyla Devam Etti! Rotahane ve projenin iş ortağı Sacred7 Travel tarafından gerçekleştirilen Diyarbakır gezisine; Yasemin Hadivent, İzzet Yıldızhan, Coşkun Sabah, Ziynet Sali, Çağla Kubat, Zeynep Mansur, Erkan Petekkaya, Özlem Yıldız, Emek Külür, Suna Dumankaya gibi isimler katıldı.

Denizli, Şanlıurfa ve Diyarbakır’ın ardından proje kapsamında önümüzdeki günlerde Adıyaman, Nemrut, Isparta da bu rota içerisinde şehirler olarak yer alacak. Kültür turlarına yine Türkiye’nin ünlü simaları da eşlik edecek. Her şehre yapılan turlara, o şehrin ünlüsü de katılacak. 2-3 günlük geziler; sosyal medya, televizyon programları ve yazılı basında da yer alarak o şehri tanıtma amacını gerçekleştirecek. Turlara katılmak isteyen herkes projenin iş ortağı Sacred7 Travel ile katılım sağlayabilecek. Organizasyonların gerçekleştirilebilmesi için fikre inanan ve bu amaca hizmet edilebilecek sponsorlar da projeye destek verebilecek.

Gezilerden elde edilen gelir, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un eşi Pervin Ersoy’un kurucu üyesi olduğu ‘Bizim Çocuklarımız Dayanışma Derneği’nin, okul öncesi eğitim imkanı bulamayan çocuklar için hayata geçireceği Anaokulu Projesi’ne aktarılacak.

Ziyaretçi Yorumları