Tarihin Kalbi Galata’da Eşsiz Bir Deneyim

Galata’da, tarihin içinden eşsiz bir deneyim sunmak üzere açılan Ecole St. Pierre Hotel, Güz mevsimine özel deneyim ve ayrıcalıkları ile misafirlerini bekliyor.

İstanbul’un kalbinde tüm tarihe tanıklık etmiş Ecole St. Pierre Hotel, hem lüks ve konforlu konaklama deneyimi hem de birbirinden iddialı İtalyan lezzetleri sunan IL Cortile Ristorante Pizzeria restoranı ile şehre büyüleyici bir enerji getirdi.

Tarihinden aldığı ilhamı modern bakış açısıyla harmanlayarak, Galata’da misafirlerine unutulmayacak bir konaklama deneyimi sunmaya başlayan Ecole St. Pierre Hotel; şehrin kalbindeki konumu, şık atmosfer ve zarafet yaklaşımıyla şehrin en çok merak edilen adresleri arasında yer aldı.

19.yüzyılda bir Fransız okuluna da ev sahipliği yapmış yapı, tarihin eşsiz atmosferinin tam ortasında, avlusundan odalarına, restoranından komşu yapılarına kadar Galata’nın var olduğu süre boyunca geçirdiği tüm izleri taşıyor. Misafirlerini büyülü bir yolculuğa çıkartan Ecole St. Pierre Hotel izole ve alışılmışın dışında bir konaklama deneyimini misafirlerine sunmasının yanı sıra içerisinde ve avlusunda, birbirinden iddialı İtalyan lezzetleri sunan IL Cortile Ristorante Pizzeria ile bir gurme lezzet noktası da oldu.

Birçok medeniyete tanıklık etmiş, İstanbul’un ve tarihin tam merkezinde bulunan Ecole St. Pierre Hotel, tarih ve kültür mozaiğini harmanlamasının yanı sıra sunduğu tarihi ve gastronomik deneyimleri ile Galata’ya eşi benzeri görülmemiş bir konaklama deneyimi getirdi.

Bulunduğu konum itibariyle, Ecole St. Pierre Hotel Galata’nın mistik, eksantrik, bohem ve sanat dolu ruhunu gerek teras süitinden görünen eşsiz Galata Kulesi manzarası ile gerek çevresinde yer alan sergiler ve kültürel aktiviteleri ile gerekse avlusunda bulunan İtalyan mutfağı esintili IL Cortile İstanbul ile misafirlerine en iyi şekilde yansıtıyor.

Şehrin bir numaralı İtalyan restoranı olma yolunda ilerleyen IL Cortile İstanbul’un

mutlaka denenmesi gereken bazı imza yemekleri  arasında, Ahtapot Carpaccio, Ceviz Soslu Pansotti, Karides ve Adaçaylı Ravioli, Ceneviz bölgesinin özel yemeği Tuzda Dinlendirilmiş Güveçte Balık, 16 Saat Ağır Ateşte Pişirilmiş Dana Kaburga ve Taze dağ meyveli cannoli  gibi daha birçok lezzet yer alıyor.

Ecole St. Pierre Hotel misafirlerine yalnızca büyülü bir deneyim yaşatmakla kalmayıp modern bir bakış açısıyla geçmişi günümüzle buluşturuyor, lüks bir konaklama ve servis anlayışı ile hizmet veriyor. Butik lüks konseptiyle otel, 20-60 metrekare arasında, avlu manzaralı ve geniş teraslı süitler olarak değişiklik gösteren 17 odalık kapasitesiyle yaşam buluyor. Geniş, ferah ve Galata’nın tarihini hissettiren odalarda misafirlerin her türlü konforunu karşılamak için düşünülmüş ufak detaylar bulunuyor.

Ziyaretçi Yorumları