Amerika’dan Türkiye’ye Asha Fitstyle!

Amerika’dan Türkiye’ye Asha Fitstyle! Yaşamını uzun yıllar ABD’de sürdüren kaliteli yaşam Uzmanı/Genetic Trainer Asha Özbey, bu hafta köşemizin konuğu oldu. Cıvıl cıvıl muhteşem kişiliği ve enerjisi içinde hayata dair keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sevgili Asha, isminizde sizin gibi çok farklı. Nereden geliyor bu isim?

Hayatımın çok uzun bir kısmında yurt dışındaydım. Türkiye’de doğdum, ama Amerika’da büyüdüm. İş hayatım da hep orada geçti. O yüzden ismim yabancı. Neyse ki Asha’nın türkçede söylenmesi çok kolay; Â-şa.

Peki Asha, bu kadar yıl sonra Amerika’dan Türkiye’ye neden döndünüz?

Deneyimlerimi Türkiye’de gerçekleştirmek istedim. Ve Asha Fitstyle markasını burada Türkiye’de kurdum. Zaten bir ayağım sürekli Amerika’da. Oradaki deneyimlerimi ve yenilikleri burada duyurmayı seviyorum.

Asha Fitstyle Nedir?

Asha FitStyle, FİT YAŞAM üzerine bir sosyal medya portalı. Kilo vermek, fit görünmek, sağlıklı beslenmek, iyi hissetmek, en önemlisi de kaliteli bir yaşam standardını yakalamak üzerine kurulmuş bir sosyal medya ortamı. Asha FitStyle benim profesyonel olarak kurduğum bir marka. Ve bu marka çok hızlı bir şekilde büyüyor.

Fit yaşam ne zamandan beri hayatınızda var?

Amerika’da yaşadığım yıllar içerisinde son 17 yıldır spor, egzersiz ve sağlıklı beslenme hayat tarzının yaşamıma ciddi anlamda girmesiyle bu işin profesyonel olarak eğitimini almaya karar verdim ve New York’da Sağlık Koçluğu okudum. Kalifornia’da fitness kişisel koçluk, Technogym Wellness Institute’de wellness koçluğu, Genetic Passport-Genetic trainer eğitimleri aldım. Kilo vermek, doğru beslenmek, spor ve sporun hayatımızdaki etkileri üzerine Amerika’da wellness sektörüne isim yapmış kişileriyle çalışmalar yaptım.

Aynı zamanda bir tasarımcısınız ve hem Amerika’dan hem Avrupa’dan tasarım ödülleriniz var. Değil mi? Hatta Fenerbahçe SK için de son iki yıldır çalışmalar yaptınız.

Evet. Ben kendimi bildim bileli kurumsal hayatta grafik tasarım ile uğraştım. Kurumsal kimlik oluşturmak üzerine dünyadan çeşitli ödüllerim var. Evet Fenerbahçe Spor Klübü Futbol takımı için iki güzel otobüs giydirme ve çeşitli tasarımlar yaptım.

İyi bir tasarımcı olman Asha Fitstyle ile nasıl bağdaşıyor?

Şu anda kurumsallaştırdığım kendi markam olan Asha Fitstyle’in artik odak olduğum tek ürün diyebilirim. Tasarımcıların en önemli özelliği çok iyi gözlem yapabilmesi, iyi analiz edebilmesi ve probleme doğru yaklaşabilmesidir. Karşınıza çıkan her bir projenin bir sorun olduğunu varsayarsak, tasarımcı da bu soruna çözüm bulma yetkisindeki kişidir aslında. İşte hayatın kendisi de önümüze konmuş bir yaşam projesidir. Bir DNA gen kodlaması ile dünyaya geliyor ve hücrelerden oluşuyoruz. Kendimizi doğru şekilde tanıyıp, analiz edip, kendi doğrularımızı bulmazsak, doğru tercihleri de yapamayız ve hayatımızı doğru şekilde tasarlayamayız. Bunların da en başında sağlıklı ve fit bir yaşam biçimine sahip olmak geliyor.

Çok güzel bir konuya değindin Asha. Sen aynı zamanda “ne yemeliyiz” ve “hangi egzersizi yapmalıyız” sorularına cevap ararken kendini genetiğin içinde buldun ve Genetik Trainer oldun, doğru mu?

Evet doğru. Özellikle genom projesi açıklandıktan sonra bende aklımdaki bir çok sorunun yanıtını buldum. Yapılan bilimsel çalışmalar sonrasında kas yapımız ve kardiyovasküler kapasitemiz ile ilişkili bazı genler saptandı. Genetic trainer sistemi özellikle bu iki gen bölgesi üzerinde uzmanlaşmış kişiler yetiştiren bir sistemdir.  İşte o zaman kişiye yönelik diyet ve spor programı daha doğru yazılabilir. Kişi amaca yönelik beslenmesinden ve yaptığı spor aktivitesinden maksimum seviyede verim alır. Türkiye’de ise genetik konusu çok yeni. İleride beslenme ve zayıflama dendiğinde akla ilk olarak Genetik Teknolojisi gelecek.

Sürekli yeni moda bir diyet veya bir egzersiz modeli çıkıyor. Buna ne diyeceksin?

Zaten konu da tam olarak bu. Hepimizin genetik özellikleri birbirinden farklı öyle değil mi? Boyumuz, yüz şeklimiz, saç ve göz rengimiz. Nasıl ki arabaların motor hacmi ve beygir gücü birbirinden farklı ise ve buna göre benzin yada dizel yakıt kullanmamız gerekiyorsa, kas yapımızın ve kardiyovasküler kapasitemizin de kişiye göre değişeceğini kabul etmemiz gerekir. Tabi ki burada yaşam tarzımız, yaşımız, mevcutta bir hastalığımız var mı yok mu, kişi olması gereken kilonun üzerinde mi yoksa altında mi gibi birçok faktör de oldukça önemli.

Hep fit miydin Asha? Yıllara meydan okumanın sırrını bizimle paylaşıcak mısın? 

Hayır hep fit değildim. Genelde hep tersi olur. Yıllar geçtikçe kilolar alınır, vücut sarkar. Fiziksel görünüşümü genetiğime göre uyguladığım doğru beslenme, doğru spor programı ve stressiz bir yaşama borçluyum.  Ben de kendi deneyimlerimi ve bilgilerimi takipçilerimle paylaşarak onlara hayallerindeki kişiye ulaşma yolunda ışık tutuyorum.

Gördüğümüz kadarı ile çok donanımlı bir insansın Asha. Seni tanımak çok keyifli ve enerjin inanılmaz. İyi ki Türkiye’ye geldin diyorum. Peki Asha Fitstyle’ın bu deneyimlerine nereden ulaşabiliriz?

Bilmek ve öğrenmek bu işin sırrı. Tek amacım kendi deneyimlerimi ve bilgilerimi takipçilerimle paylaşarak onlara hayallerindeki kişiye ulaşma yolunda ışık tutmak. Bloğumda yazdığım yazıların yanı sıra Kadınca Özel dergisindeki köşemi internetten okuyabilirler. YouTube kanalımdaki videolarım, duyurularım ve paylaşımlarımı instagram hesabım olan asha_fitstyle dan takip edebilirler.

Bize vakit ayırdığın için çok teşekkür ederiz Asha.

Rica ederim, ve ben çok teşekkür ederim.

Ziyaretçi Yorumları