Baba Sözü Dinledi Hem Cerrah Hem Ressam Oldu
Selin Bozkurt, Nuri Battal

Baba Sözü Dinledi Hem Cerrah Hem Ressam Oldu! İyilik İçin Sanat Derneği, 159. Sanat  Buluşmasında yine ilginç bir ziyarete imza attı. Dernek üyeleri, esas mesleği Plastik Cerrah olan ancak resimde kendi tarzını yaratıp kabul ettirmeyi başaran sanatçı Nuri Battal’ın atölyesini ziyaret etti.   

Babasının, “önce doktor ol, sonra ressam” sözünü dinleyen Nuri Battal, insanları mutlu etmeyi, kendileri ile barışmalarını sağlayan ameliyatlar yaparken, İstanbul’daki resim atölyesinde çalışmalarına devam ediyor.  Contemporary İstanbul’a beşinci kez katılacak olan sanatçının eserleri pek çok yerli ve yabancı özel koleksiyonda yer alıyor.

Baba Sözü Dinledi Hem Cerrah Hem Ressam Oldu! Rönesans döneminin bir geleneğinden yola çıkarak sanatçı atölye ziyaretlerini yeniden canlandırmak amacıyla her hafta “Sanat Buluşmaları” gerçekleştiren İyilik İçin Sanat Derneği, 159. ziyaretinde plastik cerrah ve ressam Nuri Battal’ın atölyesine konuk oldu.

Baba Sözü Dinledi Hem Cerrah Hem Ressam Oldu! Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu Nuri Battal’ın resim sanatına olan ilgisi küçük yaşlarda başlıyor. Gaziantepli kuyumculuk yapan bir ailenin oğlu olan Nuri Battal’ın, orta öğretim yıllarında katıldığı yarışmada aldığı ikincilik ödülü sanata olan yatkınlığını artırıyor.

Nuri Battal, İstanbul Üniversitesi’nde öğrenimini ve doktora programını bitirdikten sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde Nevada Üniversitesi’nde çalışırken, College of Liberal Arts da resim plastik sanatlar dersleri alıyor.

Baba Sözü Dinledi Hem Cerrah Hem Ressam Oldu! ABD’de kaldığı süre içerisinde resim çalışmalarına devam eden ve karma sergilerde eserlerini sergileyen Nuri Battal, Kagawa Üniversitesi’nin daveti üzerine Japonya‘ya giderek, Kagawa Perfecture Culture Center’de üç yıl boyunca resim, plastik sanatlar ve geleneksel el sanatları programlarına katılıyor.

Türkiye’ye döndükten sonra yurt içinde kişisel ve karma sergilere katılan sanatçı İstanbul’daki resim atölyesinde çalışmalarına devam ediyor.  Contemporary İstanbul’a beşinci kez katılacak olan sanatçının eserleri pek çok yerli ve yabancı özel koleksiyonda yer alıyor.

Baba Sözü Dinledi Hem Cerrah Hem Ressam Oldu

Baba Sözü Dinledi Hem Cerrah Hem Ressam Oldu! Nuri Battal için resim yapmak dünyaya meydan okumak, bir şeyleri aşmaya çalışmak ve topluma bir mesaj verebilmek anlamına geliyor. “Ben bıçakla psikoterapi, plastik cerrahiyle mutluluk ameliyatları yapıyorum” diyen sanatçı, kendini ise resimleri ve boyaları ile mutlu ettiğini” belirtiyor. Kendini çizerek, boyayarak ifade ettiğini söyleyen sanatçı, babasının “önce doktor ol, sonra ressam” sözünü yerine getirmekten mutlu…

Ziyaretçi Yorumları