Gazioğlu ile Mardin’den Kapadokya’ya! Gerçeğin ve yansımalarının oluşturduğu sürreal atmosferi hayatın derin anlamıyla fotoğraf sanatı sayesinde buluşan Mehmet Gazioğlu, geçtiğimiz aylarda açtığı ilk kişisel sergisinden sonra bu yıl 1-8 Ekim tarihleri arasında Urla’da altıncısı düzenlenecek olan ‘’Uluslararası Eski Ev – Yeni Sanat Plastik Sanatlar Sempozyumu’’nda konuk sanatçı olarak yer alıyor.

İstanbul’un tarihi yüzyıllar öncesine dayanan semtlerindeki çalışmalarından sonra Mehmet Gazioğlu rotasını Anadolu’nun gizemli topraklarına çevirerek Mardin’den Kapadokya’ya uzanan geniş bir coğrafyada sürdürerek yeni eserlere imza attı. Profesyonel kameralar ile yapılan çekimleri cep telefonu ile düzenleyerek kendine özgü bir teknik geliştiren sanatçı, günlük rutinin yoğunluğu arasında bile sanata her zaman ilk sırada yer verebileceği düşüncesini yeni eserlerinde bir kez daha işlemiş oldu.

Gazioğlu ile Mardin’den Kapadokya’ya! Fotoğraflarını sanatseverlerle buluştururken sosyal sorumluluk çalışmalarıyla harmanlamayı ilke edinen Mehmet Gazioğlu, gelenekselleşmiş 6. Uluslararası Eski Ev – Yeni Sanat Plastik Sanatlar Sempozyumu’na katılarak kaybolan mimari değerleri korurken yeniden değerlendirme ve güncel sanatın sadece büyük şehirlerde değil yurdun her kesimine homojen bir şekilde dağılmasını sağlama amacına destek veriyor.

Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’dan resim, fotoğraf, heykel gibi farklı disiplinleri temsilen 20’yi aşkın sanatçının katılacağı ve bir hafta sürecek olan kolektif çalıştayın sonunda ortaya çıkacak eserlerden elde edilecek gelir eski bölgedeki eski Rum evlerinin renovasyonu için kullanılacak. Mehmet Gazioğlu, sempozyuma iki adet eserini bağışlayarak bu bağlamda katkıda bulunuyor. Yağcılar Köyü’nde gerçekleşecek olan sempozyumda her yıl olduğu gibi yine sanat söyleşileri, atölyeler, çocuklar için mini çalıştaylar düzenlenerek yöre halkının güncel sanata olan ilgisinin arttırılması amaçlanıyor.

Ziyaretçi Yorumları