Hanzade Topaloğlu İle Yeni Nesil Mücevher Trendi
Hanzade Topaloğlu

Hanzade Topaloğlu İle Yeni Nesil Mücevher Trendi! Yüzyıllardır kadının ruhunu yansıtan, onlara zarif bir çekicilik katan şık mücevherler, kadınlar için vazgeçilmez bir tutku hiç şüphesiz. İşte, bu büyüleyici taşların hanımefendisi Hanzade Topaloğlu bu hafta köşemize konuk oldu.

Tophills’in  kurucusu ve kısa bir süre önce kurduğu ‘Hanzade ‘ markasının yaratıcısı Hanzade Topaloğlu ile laboratuar pırlantası kavramını Türkiye’de temsil eden öncü ve tek kurumsal firmasının sahibi olarak keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Çocukluk yıllarından beri, taşlara olan merakı  ve çizim yeteneği  sonuncunda tasarım yapmaya yönelip, Middlesex Üniversitesi Mücevher Tasarımı bölümünü dereceyle bitirip ardından AGS (American Gem Society) topluluğu bünyesinde yetişip hem  gemolog hem de mücevher tasarımcısı olan ender başarılı girişimcilerden.

Görkemli Pırlantalar,  rengarenk yakut, zümrüt, safirlerle bezenmiş mücevherler, adeta büyüsüne kapıldığımız ve yıllardır her kadının hayalini süsleyen ışıltılar olarak bilinir. Onları  ulaşılmaz yapan ise göz alıcı sihrinin dışında ,sahip olabilmenin maddi zorluğu. Özellikle son dönemlerde Elmas ın madenlerden çıkartılmasının maddi ve çevresel yükü, sektörü teknolojik buluşlara sevketti. Her zorluğun üstesinden gelen teknoloji, mücevher sektörüne ve bizzat kadınların bu zaafına da bu sayede bir yenilik getirdi.

İlk kez Fransız bilim adamı Auguste Vernille tarafından sentetik yakut üretilmesiyle ilhamını alan bu teknoloji, gemologlar tarafından geliştirilerek organik pırlantanın ve türevlerinin üretilmesini de beraberinde getirdi. Bu yeniliğin adı; LABORATUVAR PIRLANTASI.

Hanzade Topaloğlu İle Yeni Nesil Mücevher Trendi! Yüksek maliyetlerle madenden çıkartılan pırlantalara rakip ve ayırt edilmeyen Laboratuar Pırlantası, Kübik formda kristallenen karbon moleküllerinden oluşuyor. Böylelikle Laboratuar Pırlantaları çok daha fazla insan tarafından ulaşılabilir oluyor.İlerleyen teknolojiyle Laboratuar ortamında üretilen pırlantalar maden pırlantaları ile aynı hammaddeye sahip ve aynı süreçlerden geçiyor;  bu yüzden de basit yöntemlerle asla ayırt edilemiyor.

PIRLANTADA U DÖNÜŞÜ

Yıllar önce büyük ilgi gören Leonardo Di Caprio nun başrollerini üstlendiği  ”Kanlı Elmas”, ”Blood Diamond” filmini birçoğumuz izlemişizdir. Filme konu olan Dünyanın en büyük elmas yataklarının  işleyişi, insani ve çevresel zorlukları vizyonda açıkça sergilenmişti.

2018 in 2. çeyreğinde Dünya devi bir Elmas yatağı işletmesi, hatta en büyüğü olan, hepimizin ismini bildiği DE BEERS’ in beklenmeyen girişimi ve açıklaması adeta sektörde U DÖNÜŞÜ olarak nitelendirildi.

Hanzade Topaloğlu İle Yeni Nesil Mücevher Trendi! Yabancı Basında ‘DE BEERS U TURN’ olarak görebileceğimiz makalelerde,  bu dev firmanın kendi elmas yataklarındaki  çevresel  ve beşeri maliyetlere katlanmadan artık LAB GROWN yani LABORATUVAR PIRLANTASI taşlarla üretime geçeceği açıklandı. Bu yeniliği; LIGHTBOX Jewellery adı ile lanse eden firmanın karatı 800 USD den taş satacağını, bu şekilde maden pırlantasına talebin azalıp, gelişen teknoloji ile giderek talebin laboratuvar pırlantasına kayacağını belirten DE BEERS , yıllardır tekeli olduğu elmas sektöründe de başlıbaşına ”Farkındalık ” hedeflediğini gözler önüne serdi.

TÜRKİYE’DE LABORATUVAR PIRLANTASI

Dünyada en çok Rusya ve Amerika ‘da örnekleri olan ve pırlantanın yeniden doğuşu olarak kabul edilen Laboratuar Pırlantası misyonunu Türkiye’de ise ilk ve tek olarak TOPHILLS markası temsil ediyor. Kurucusu Hanzade Topaloğlu’nun gemolog ve aynı zamanda mücevher tasarımcısı olması, firmanın kadın gözüyle şekillenmesine de artı sağlamış görünüyor.

Kadınlar daha çok ışıldasın ve her ortamda farklı tasarımlar taşıyabilsinler diye bu yeniliğe imza atan TOPHILLS Kurucusu Hanzade Topaloğlu,  Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi’ndeki görkemli mağazası’nda  sezonun  sunumunu yapmaya hazırlanıyor.

Hanzade Topaloğlu İle Yeni Nesil Mücevher Trendi! ”Buluş niteliğindeki Işık mücevherleriyle de her kadının hayalini gerçekleştiriyoruz. Doğaya zarar vermeden üretilen nano teknolojik pırlantalar, maden pırlantasına oranla neredeyse 10 da 1 i fiyatına mal ediliyor. Özellikle cemiyet kadınları için olabilecek en güzel yenilik. Onlar bu sayede, her ortamda çoklu ve farklı tasarım mücevherlerin ihtişamıyla göz dolduruyor.” diyor.

Ziyaretçi Yorumları