Şeb-i Arus Törenlerini Kaçırmayın!
Şeb-i Arus Törenlerini Kaçırmayın!

Şeb-i Arus Törenlerini Kaçırmayın! Şefkat, hoşgörü, yardımseverlik ve sevginin gecesi olan Şeb-i Arus, düğün gecesi ve gelin gecesi anlamlarına gelmektedir. Her yıl 07 – 17 Aralık tarihlerinde Konya, sıradışı mistik bir atmosfere bürünür. Hz. Mevlâna’nın bu seneki 741.ci ölüm yıl dönümü için düzenlenen anma törenleri için, bu yıl da dünyanın her yerinden binlerce insan Konya’ya akın etti.

Hz. Mevlana, tüm insanlığa bağışladığı ders verici nitelikte özgü sözleriyle ve sözlerine uygun yaşadığı örnek hayatı ile insanların hafızasında değerli bir yere sahip olmuştur. Hepimizin Hz. Mevlâna Celâleddin Rûmî’nin vefat günü olarak nitelediğimiz, aslında Hz.Mevlana’nın ifade ettiği şekilde doğuş günü olan Şeb-i Arus için, her yıl binlerce insan maneviyatın merkezi olan Konya’da buluşuyor. Bu yıl da anma törenlerinde, sema ayinlerinden, şiir dinletilerine, konferanslardan sergilere kadar, oldukça zengin bir program gerçekleşiyor.

Her geçen sene daha fazla talep gören Şeb-i Arus etkinliklerine katılabilmek için artık son iki gün… Hz. Mevlana’nın vefat ettiği 17 Aralık’a kadar törenler devam ediyor ve törenlerin son iki günü de oldukça hareketli geçiyor.

Mevlana Kültür Merkezi’nde gün boyunca gerçekleşecek sergiler, fotoğraf yarışmalarının yanı sıra Mevla Türbesi’nin önünde sohbet çadırları da kuruluyor. Akşamları ise tasavvuf müziği konserleri ya da tiyatro oyunları ziyaretçilere Mevlana’yı sanatın her alanı ile daha iyi anlatmayı hedefliyor.

Şeb-i Arus’un en gözde etkinliklerinden olan Sema ayini ise Cumartesi ve Pazar günü saat 14:00’te ve 19:00’da Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.                        

Şeb-i Arus Törenlerini Kaçırmayın! Bu hafta sonunu Konya’da geçirerek, Şeb-i Arus törenlerine katılıp manevi atmosferi solumak isterseniz artık son şanslar. Türkiye’nin otel arama motoru neredekal.com ile Konya otellerinin son dakika fırsatlarına ulaşabilir, otelleri tek bir arama ile kıyaslayarak, en doğru seçimi yapabilirsiniz. Şeb-i Arus törenleri döneminde, kişi başı 175 TL’den başlayan fiyatlarla oda kahvaltı konaklama yapabilir, yoğun manevi duygular eşliğinde keyifli bir hafta sonu geçirebilirsiniz.   

 

Ziyaretçi Yorumları