Suzan Sabancı Dinçer ve Ali Güreli’den Contemporary Daveti
Özcan-Aylin Tahincioğlu, Suzan Sabancı Dinçer, Ali Güreli, Elif Dürüst

Suzan Sabancı Dinçer ve Ali Güreli’den Contemporary Daveti! Cemiyet hayatının tanınmış simaları, iş dünyası Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer ve Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli’nin himayesinde gerçekleşen davette Ulus 29’da bir araya geldi. 14. Contemporary Istanbul’un edisyonuna sayılı günler kalmışken davetin ana konusu, Contemporary Istanbul ve Istanbul’un etkinliklerle dolu Eylül ayıydı.

12-15 Eylül tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde 14. kez Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden galerilere, sanatçılara ve çağdaş sanat eserlerine ev sahipliği yapacak olan Contemporary Istanbul’un açılışı öncesinde Akbank&Contemporary Istanbul birlikte 13. yıla ermenin mutluluğunu dostlarıyla, cemiyet hayatının tanınmış simaları ve iş dünyasıyla paylaştılar.

Suzan Sabancı Dinçer ve Ali Güreli’den Contemporary Daveti! Ulus 29’un İstanbul’un güzelliklerini gözler önüne seren boğaz manzarasında gerçekleşen davette Suzan Sabancı Dinçer ve Ali Güreli konuklarını bizzat karşıladılar ve ağırladılar.  Suzan Sabancı Dinçer ve Ali Güreli gecede birer konuşma da yaptılar.

Suzan Sabancı Dinçer CI’19 için çok heyecanlı…

Contemporary Istanbul Onur Kurulu Üyesi Suzan Sabancı Dinçer konuşmasında CI’19 dair heyecanını dile getirdi, “Contemporary Istanbul, gerçekten çok önemli bir sanat fuarı. Her yıl Türkiye’den ve dünyadan birçok sanatçıya, sanatsevere ve koleksiyoncuya ev sahipliği yapıyor. Bu fuar Türkiye’de çağdaş sanatın gelişmesi adına önemli katkılar sağlıyor. Bu akşam burada sanata destek ve yön verecek önemli insanlarla bir araya gelmenin sevinci ve Contemporary Istanbul’un 14.edisyonunun başlayacak olmasının heyecanı içindeyiz.” Öte yandan Suzan Sabancı Dinçer, Contemporary Istanbul’da bu yıl tekrar yer alacak olan ve son 2 yılda Türk koleksiyoncuların koleksiyonlarına kattıkları eserlerin sergileneceği Recent Acquistions’da yer alacak eserleri için şu sözleri kaydetti: “Özellikle çağdaş sanatla ilgileniyorum ve seçkin Türk sanatçılarının sevdiğim eserlerini topluyorum. Eserleri yaşamak önemli. Eserlerin bulunduğu mekanları tamamlaması da şart. Hepsinden de öte kendimle, zevkimle bağdaşan, tarzıma uyan eserleri seçiyorum. Kişiliğimle özdeşleşen eserleri alıp onları temsil etmekten hoşlanıyorum.”

Ali Güreli 14. Edisyonda bizi nelerin beklediğini açıkladı…

Suzan Sabancı Dinçer ve Ali Güreli’den Contemporary Daveti! Ali Güreli de konuşmasında 14. Edisyon ve Eylül’ün sanat takvimine dikkat çekti. Güreli, “Bölgenin önde gelen sanat fuarı Contemporary Istanbul, 14. yaşında yine kendisini farklı kılacak, dünyadaki hızlı değişim içinde yer almasını sağlayacak ve tüm dünyaya yeni mesajlar verecek yeniliklerle hazırlıklarını tamamladı. 2019’un başında artistik direktörlük görevini devralan Anissa Touati yurtdışında yoğun olarak farklı niteliklerde galeri ve sanatçıya ulaşmakla kalmadı, yurtiçindeki galerilerle de birebir ilişki içinde olarak bu seneki fuarın temellerini hazırladı. Anissa Touati ile çıktığımız bu yolda önümüzdeki yıllarda Contemporary Istanbul büyüyerek yoluna devam edecek.

Suzan Sabancı Dinçer ve Ali Güreli’den Contemporary Daveti! Contemporary stanbul, Türkiye’de ve bölgemizde farklılaşmada önemli bir etken, her yıl etkinliği artarak, hedeflerini yenileyerek ivme kazanarak yoluna devam ediyor. Contemporary Istanbul, şehrimizin Eylül ayında yaşamaya hazırlandığı son derece coşkulu çağdaş sanat dolu günlerin odak noktası olacaktır. Ülkemizin ve İstanbul’un bu Eylül ayı ile başlayan ve önümüzdeki üç yıl boyunca devam edecek sanat ve kültür alt yapısı ve ortamının dünyaya tanıtılmasına çok önem veriyoruz; bunu misyonumuz olarak görüyoruz. Kentteki kültürel programı geliştirmek için aktif olarak çalışıyoruz. 2019’dan başlayarak birçok yeni müzenin açılması ile yeni bir dönem başlıyor.

Çağdaş sanat, sergileri, fuarlar, yeni açılan ve açılacak müzeler, kültür merkezleri İstanbul’u olması gerektiği yere taşıyacaktır. Contemporary Istanbul bölgenin önde gelen sanat fuarı olarak bu etkinin oluşmasında ve dönüşümünde, önemli bir etkendir. İstanbul’un dünyada beş kültür başkenti arasına girme süreci başlamıştır. Bu yakalanan pozitif etki bizim geleceğe umutla bakmamıza neden oluyor. Çünkü değişim sadece ticari yatırımla değil, kültür ve sanata yapılan yatırımla ivme kazanır ve bizi yukarılara taşır.” sözleriyle anlattı.

Son Edinimler Türk çağdaş sanatına ışık tutacak…

Suzan Sabancı Dinçer ve Ali Güreli’den Contemporary Daveti! Son Edinimler yani Recent Acquistions içlerinde Suzan Sabancı Dinçer ve 41 Trük koleksiyoncunun yanısınra 1 de yabancı koleksiyoncunun topladığı eserleri içeren bir sergi… Güreli, Recent Acquistions ve Galeri Destek Programı hakkında bilgi verdi: “Bu yıl fuarla beraber gerçekleşecek özel projelerin başında Recent Acquistions/Son Edinimler sergisi geliyor. Recent Acquistions’da 41 yerli ve 1 yabancı davetli koleksiyoncunun son iki yılda koleksiyonlarına kattıkları eserler, Hasan Bülent Kahraman’ın küratörlüğünde sergilenecek.

Sponsorların katkısı çok önemli…

Sponsorların katkısına dikkat çeken ve sanatın gelişimine verdikleri katkılardan bahseden Ali Güreli: “Biz sponsorlarımızın değerli katkılarıyla her geçen yıl büyüyoruz. Bunu Galeri Destek Programı ile yapıyoruz. Bu programımız sayesinde her geçen yıl daha fazla katılım sağlanıyor fuarımıza. 2 yıl önce başlayan Galeri Destek Programı bu yıl da devam ediyor. Galeri Destek Programı sayesinde dünyanın dört bir yanından birçok galeri Contemporary Istanbul’a katılma imkanı buluyor. Program Rusya, Azerbaycan, Gürcistan, Romanya, Portekiz, ABD ve Güney Afrika’dan galerileri destekleyecek şekilde büyüdü.” şeklinde konuştu.

Ziyaretçi Yorumları