Aslıhan Koruyan Sabancının Gururlandıran Ödülü
Aslıhan Koruyan Sabancının Gururlandıran Ödülü

Aslıhan Koruyan Sabancının Gururlandıran Ödülü! Uluslararası “World Gourmand Cookbook Awards” tarafından düzenlenen yarışmada Aslıhan Koruyan Sabancı, Türk bayrağını birincilik ödülü kazanarak dalgalandırdı.

Aslıhan Koruyan Sabancı’nın ‘Çocuklar için Gurme Lezzetler’ adlı kitabı, yemek kültürü kategorisinde ‘Dünyanın En İyi Akdeniz Yemekleri’ dalında birincilik ödülüne layık görüldü.

Gurme kitapları alanında ‘Oskar Ödülleri’ olarak adlandırılan ödülleri Türkiye’ye kazandıran Aslıhan Koruyan Sabancı, yeni kitabı ‘Çocuklar için Gurme Lezzetler’ ile Çin’de yapılan ödül töreninde ‘Dünyanın En iyi Akdeniz Yemekleri’ dalında birincilik ödülü kazandı. Aslıhan Sabancı, ödülü hakkında ‘Türk Mutfağı, dünyanın en lezzetli ve en sağlıklı mutfağı, bu nedenle bu ödülü ülkemiz adına almaktan dolayı çok mutluyum. Mutfağımızla gurur duyuyorum. Dünya çapında aldığım bu üç ödül Türk Mutfağı’nın ne kadar güçlü olduğunun bir ispatıdır” dedi.

Aslıhan Koruyan Sabancı, ‘Glutensiz Gurme Lezzetler’ ile 2012 yılında Paris’te ‘World Gourmand Cookbook Awards’ tarafından ‘Sağlık ve Beslenme’ konusunda ‘Dünyanın En İyi Yemek Kitabı’ ödülünü; 2016 yılında yayınlanan ‘Evinizde Sağlık ve Güzellik, Doğal Tarifler ve Öneriler’ ile Yaşam Tarzı, Beden ve Ruh Sağlığı kategorisinde ‘Dünyanın En İyi Diyet Kitabı’ ödülünü alarak birinci seçilmişti.

Aslıhan Koruyan Sabancının Gururlandıran Ödülü! ‘Çocuklar için Gurme Lezzetler – Bebeklikten Yetişkinliğe Sağlıklı ve Doğal Yaşam Tarzı’ kitabı, sağlıklı beslenmek isteyen, Akdeniz mutfağını seven, yediden yetmişe, her yaştan ve her ülkeden okuyucular için hazırlandı. Kitapta, özellikle zor yiyen çocuklara sağlıklı beslenmeyi cazip hale getirmeyi amaçlayan Sabancı, çocukların zevkle yiyebilecekleri lezzetli tarifleri gurme tasarımlar ile sunuyor.

Eğlenceli, renkli ve çocukların ilgisini çekecek gurme görseller ile desteklenen kitap 352 sayfadan oluşuyor. Doğal ve sağlıklı menülerden oluşan 197 tarifin yer aldığı kitapta; geleneksel tatların yanı sıra glüten duyarlılığı olan okuyuculara hitap eden 154 glütensiz tarif de yer alıyor.

Ziyaretçi Yorumları