Carettalar Merit’e Emanet
Carettalar Merit’e Emanet

“BİR CARETTA’YI KURTARMAK, BİN

YAVRUYU DENİZE GÖNDERMEKLE EŞTİR”

Merit Crystal Cove Hotel’de kurulan Meritta Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi, caretta carettalar için umut oldu. Bir ay önce faaliyete geçen merkez, üç adet kaplumbağanın sağlıklı bir şekilde Akdeniz’e dönmesini sağladı.

Net Holding Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi ve Genel Koordinatörü Hande Tibuk’un desteğiyle kurulan Meritta Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi’nin faaliyetleri hakkında bilgi vermek için önceki gün bir toplantı düzenlendi. Merit Crystal Cove Hotel’de düzenlenen toplantıya Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu, Turizm Müsteşarı İsmet Esenyel, Merit Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Özbaş, Merit Crystal Cove Hotel Genel Müdürü Ercan Turhan, Merit Sosyal Sorumluluk Müdürü Silem Sargın Kara ve basın mensupları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Merit Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Özbaş, turizmin gelişmesindeki çalışmaların yanı sıra Kuzey Kıbrıs hayatına dokunan sosyal sorumluluk projelerine devam ettiklerini söyledi. Özbaş, Avrupa, Türkiye ve Kıbrıs’ta bir ilki gerçekleştirerek deniz kaplumbağaları rehabilitasyon merkezi olan tek grup olmanın gururunu yaşadıklarını, carettaları hayata döndürmekten büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

 

“TURİZM İÇİN ÇOK FAYDALI”

KKTC Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu, Merit grubunun yaklaşık bir yıl önce temellerini attığı bu çalışmanın bir parçası olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Ataoğlu, “Ülkemizde sembol olan kaplumbağalara verilen bu değer çok büyük önem arz ediyor. Yaralı kaplumbağaların tedavilerinin sağlıklı bir ortamda yapılıp tekrar doğal hayata bırakılmaları çok değerli” dedi.

 

TURİZM ÇEŞİTLİLİĞİ

Merit Crystal Cove Hotel Genel Müdürü Ercan Turhan da, yaptıkları bu çalışma ile toplumda bir farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını söyleri. Turhan, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin lokomotif sektörü turizmdir. Turizm, hızla gelişmeye ve çeşitliliğini artırmaya ihtiyaç duymaktadır. Bu proje turizmin çeşitlilik kazanması adına önemli bir katkı sağlayacaktır” dedi.

 

KAPLUMBAĞA HASTANESİ

Merkezin faaliyetleri hakkında açıklama yapan Sosyal Sorumluluk Müdürü Silem Sargın Kara ise, artarak devam eden insan faaliyetleri ve deniz kirliliği nedeniyle bu canlıların yaşam şansının iyice azaldığını söyledi. Kara, “Bu olağanüstü canlıların yaşam şansını arttırabilmek çok önemli. Merkezimizde, tedaviye ve bakıma muhtaç deniz kaplumbağalarının sağlıklı bir şekilde doğal yaşama dönmeleri için çalışmaktayız. Bu kapsamda merkezimize ‘deniz kaplumbağası hastanesi’ de denilebilir. Mart ayı başı itibariyle merkeze toplam 12 adet deniz kaplumbağası geldi, bunlardan 3 tanesi tedavi edilerek denize salındı, 5 tanesinin halen tedavisi devam ediyor. 2 kaplumbağa ise maalesef kurtarılamadı. Şu bir gerçektir ki yetişkin bir kaplumbağayı kurtarmak, neredeyse bin yavruyu denize göndermekle eşdeğerdir. Bu yolda bize destek olan herkese çok teşekkür ederiz” dedi.

Ziyaretçi Yorumları