Evimizin Sağlık Elçileri’nden ESE Fest’te Buluştu!
Evimizin Sağlık Elçileri’nden ESE Fest’te Buluştu!

Evimizin Sağlık Elçileri’nden ESE Fest’te Buluştu! Sanofi Pasteur ve ÇABA Derneği iş birliğiyle düzenlenen Evimizin Sağlık Elçileri Festivali, konu ve konuşmacıları, sahnesinde ağırladığı ünlü isimlerle, katılımcılarına sağlık ve eğlence dolu bir gün yaşattı. Türkiye’de alanında söz sahibi profesyoneller, hastalıklarla mücadelede ilham veren konuşmacıları ile bu yıl ilk kez düzenlenen ESE Fest, interaktif bir içerikle keyifli, ilgi çekici seanslar sundu.

ÇABA Derneği’nin Sanofi Pasteur’ün koşulsuz desteği ile gerçekleştirdiği ‘Evimizin Sağlık Elçileri’ etkinlikleri ESE Fest ile devam etti. Duygu Canbaş ve Murat Güloğlu’nun sunuculuğunda Shangri-La Bosphorus’ta tüm gün düzenlenen sağlık buluşmasına, Evimizin Sağlık Elçileri doktorları, gönüllü ünlülerin yanı sıra iş ve cemiyet hayatından pek çok sima da izleyici olarak katıldı. ‘Her şeyin başı sağlık, sağlık için bilgi’ temasıyla gerçekleşen ESE Fest’teki her panel, sağlık adına önemli bilgi kazanımları sağladı.

Aşının Gücü Ele Alındı

ESE Fest’te konuşma yapan Sanofi Pasteur Türkiye ve Avrasya Bölge Başkanı Emin Turan, “Sanofi Pasteur olarak hiç kimsenin aşıyla korunabilir hastalıklardan ölmediği ve zarar görmediği bir dünya hayal ediyoruz. Dünyada sağlığın iyileştirilmesi için temiz su kaynağından sonra en büyük etkiye sahip sağlık uygulaması aşılamadır. Aşı bir hastalığı dünya üzerinden tamamen silecek kadar güçlü tek sağlık yöntemidir. Aşının gerçek gücü kitlesel bağışıklıktan kaynaklanır. Yani aşı olduğumuzda sadece kendimiz için değil, aşı olamayacak durumda olan çevremizdekiler için de sağlık katkısında bulunmuş oluruz” dedi.

Şehir şehir dolaşarak sağlık bilgileri veren ÇABA Gönüllüleri Balçiçek İlter, ÇABA Derneği Onursal Başkanı ve Göğüs Cerrahisi Uzmanı Dr. Özlem Cankurtaran, ÇABA Derneği Başkanı Eda Kosif ve ÇABA Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Zehebi, Horizon Ajans Başkanı Özhan Öztürk ve Sanofi Pasteur Türkiye ve Avrasya Pazarlama Direktörü Mutlu Aydınoğlu ile gerçekleştirdikleri söyleşide yıl boyunca tüm Türkiye’de yapılan Evimizin Sağlık Elçileri etkinlikleri ve bilinçlendirme çalışmaları ve ÇABA Derneği hakkında bilgi verdi.

Eser Yenenler: “Uzun yıllar romatizma tedavisi gördüm”

Prof. Dr. Cihan Uras, Prof. Dr. Gökhan Demir ve Arzu Karataş ‘Kanserden Korkma’ başlıklı oturumda kanser hakkında bilgi verdi. Geçmişte kanser hastalığı yaşayan Pembe İzler Kadın Kanserleri Derneği Başkanı Arzu Karataş, “Sağlık tek şansınız, doğru kartı çekmeniz, doğru yaklaşımla doğru tedaviyi uygulamak gerekir. Biz kanser arkadaşlarımıza yol arkadaşlığı yapıyoruz. Kanser olduğumda hastalıkla ilgili bilinçlenince aslında hiç korkulacak bir şey olmadığını anladım” diyerek katılımcılara seslendi.

Aşılanmanın önemi de ESE Fest oturumlarında ele alındı. Dr. Esin Şenol, ‘Aşı Olmasaydı Dünya Nasıl Olurdu?’ başlıklı söyleşisinde “Aşılar olmasaydı, biz bu kadar uzun yaşamayacaktık. Aşılamanın insan ömrüne pozitif etkileri var. Aşı hakkında pek çok bilgi kirliliği var. Bu nedenle doğru bilgiyi hekimlerden almak gerekir” diye konuştu.

Modern Hayatta Diyabet başlıklı söyleşide Uzm. Dr. Ayça Serap Erdem, diyabetin günlük yaşamı etkilemeyen, kontrol edildiğinde sıradan bir hastalık gibi yaşanılan bir hastalık olduğunu söyleyerek, “Diyabet çok yaygın bir hastalık. Hareketsiz kalmamız diyabetin gelişimine ortam hazırlayanlardan biri. Bu hastalığı engellemek için beslenmeyi, yaşam şeklini değiştirmemiz lazım” dedi.

Ebeveynlerin bilgilendirilerek çekirdek aileden başlayan sağlık bilinciyle gelişen topluma katkı sağlanmasını amaçlayan “Evimizin Sağlık Elçileri” projesi; “Öğren, bilinçlen, çevreni bilgilendir” sloganıyla Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen eğitim programlarıyla gelecek etkinliklerine devam edecek.

Ziyaretçi Yorumları