Heykelde Yeni Keşifler Kemer Country’de Açıldı

Heykelde Yeni Keşifler Kemer Country’de Açıldı! Türkiye’nin 47 yıllık en köklü sanat ve kültür dergisi Milliyet Sanat’ın, Kemer Country Club ev sahipliğinde düzenlenen “Heykelde Yeni Keşifler” sergisi 17 Haziran 2019’da seçkin davetliler ve basın mensuplarının katılımıyla açıldı. Sunuculuğunu Nefise Karatay’ın yaptığı sergi açılışına davetliler yoğun ilgi gösterirken, açılışa Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Demirören Oktay,  sanatçı Bedri Baykam, Sakıp Sabancı Müzesi müdürü Nazan Ölçer ve Yahşi Baraz gibi çok sayıda iş, sanat, cemiyet dünyasının ünlü simaları katıldı.

Danışmanlığını Banu Çarmıklı ve Sabiha Kurtulmuş’un üstlendiği bu yıl ilki yapılan “Heykelde Yeni Keşifler” yarışmasının Agah Uğur (Borusan Holding Yönetim Kurulu Üyesi / Koleksiyoner), Aslı Sümer (Artsümer Galeri Kurucusu), Banu Çarmıklı (Sanat Yazarı /Koleksiyoner), Derya Yücel (Küratör / Sanat yazarı), Ebru Özdemir (Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı / Koleksiyoner), Erol Tabanca (Polimeks Yönetim Kurulu Başkanı / Odunpazarı Modern Müze Kurucusu), Filiz Aygündüz (Milliyet Sanat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni), Melike Bayık (Küratör/sanat yazarı), Meltem Demirören Oktay (Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı / Koleksiyoner), Sabiha Kurtulmuş (Merkür Galeri Kurucusu / Sanat Danışmanı) ve Seçkin Pirim’den (Sanatçı) oluşan seçici kurulu Türkiye’nin dört bir yanındaki sanatçılardan ve heykel bölümü öğrencilerinden gelen 200’e yakın eserin görsellerini ve video kayıtlarını inceledi. Seçici kurul üyelerinin değerlendirmeleri neticesinde dereceye giren 10 eser belirlendi.

Bu yıl ilki gerçekleştirilen “ Heykelde Yeni Keşifler” sergisi yarışması yeni arayışları olan sanatçılarımız için alternatif bir kapı açmayı, galerilerde temsiliyeti olmayan sanatçılara yeni alanlar sunup keşfedilmelerini sağlamayı, aynı zamanda da genç sanatçıların üretim masraflarına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

“Heykelde Yeni Keşifler” sergisi açık hava heykel sergileri için en güzel mekânlardan biri olan Kemer Country Club’ın geniş çim alanlarında 10 Ekim tarihine kadar sanatseverler ile buluşacak.

Yaz dönemi boyunca Kemer Country Hotel önündeki çim alanda sergilenecek olan eserler, 11 Ekim 2019 tarihinde gerçekleştirilecek müzayede ile satışa sunulacak. Bu eserlerden elde edilen gelirin, gelecek yıl “Heykelde Yeni Keşifler” sergisi için üretim yapacak sanatçıların desteklenmesinde de kullanılacaktır.

 

Dereceye giren eserler:

“Geçmişte Bir Gün” / Canan Demir

“İmkansız İletişim” / Ferit Yazıcı

“İstanbul” / Evrim Kılıç

“Alo, Alo, Alo, Alo” / Genco Gülan

“Koşan Atlet” / Mahir Yılmaz

“D-503” / Nihal Konar Naş

“Balık” / Songül Girgin

“Duomo” / Tanzer Arığ

“İsimsiz” / Yılmaz Bulut

“Sütun” / Yasin Uysallar

Ziyaretçi Yorumları