Koçak Koleksiyon’dan “Türk Ve Dünya Basınında Atatürk” Sergisi
Koçak Koleksiyon’dan “Türk Ve Dünya Basınında Atatürk” Sergisi

Koçak Koleksiyon tarafından koleksiyonerlere özel olarak sunulan ve Ulu Önder Atatürk’ün 1912-1938 tarihleri arasında Türk ve dünya basınında yer alan haberlerini kronolojik bir dizilişle veren “Türk ve Dünya Basınında Atatürk” koleksiyon kitap sergisi 24 Ekim Perşembe günü Ekavart Gallery’de açıldı. Açılış konuşmasının Nebil Özgentürk ve kitabın yazarı Abdullah Özkan tarafından yapıldığı davette iş, sanat ve basın dünyasından pek çok isim katıldı.

24 Ekim – 11 Kasım tarihleri arasında ziyaret edilebilecek olan sergi, ziyaretçilerine Türk ve yabancı basında yer alan Atatürk haberlerinin bulunduğu koleksiyon kitaplarının yanı sıra ses, video ve sanal gerçeklik uygulamalarıyla görsel ve işitsel olarak da çeşitli deneyimler sunuyor.

Koçak Koleksiyon’un ‘Zamansız bir koleksiyon kitap’ olma özelliği taşıyan bu eşsiz eserleri 1912-1938 yılları arasında Atatürk’ün Türk ve dünya basınında çıkmış haberleri hakkında hazırlanmış “ilk” ve “tek” en kapsamlı kaynak olma özelliği taşıyor.

Araştırmacı, yazar ve sosyolog Abdullah ÖZKAN tarafından hazırlanan ve birçok kütüphane ve arşivde yer alan yüzlerce gazete ve derginin taranmasıyla derlenen “Türk ve Dünya Basınında Atatürk” eserleri, Kurtuluş Savaşı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan, Atatürk’ün ölümüne kadarki sürecin basın yansımalarını tam sayfa örneklerle sunuyor.

Ekavart Gallery’de gerçekleştirilecek sergide basına ve haberleşmeye büyük önem veren Mustafa Kemal Atatürk’ün bu eserler ile basına verdiği önem bir kez daha vurgulanarak aynı zamanda sanatı ve sanatçıları destekleyen bir devlet adamı olmasından yola çıkılarak, sergilenecek eserlerden elde edilecek gelirler EKAV Vakfı’na bağlı sanat dalında eğitim gören bursiyerlere aktarılarak, geleceğin sanatçılarına destek olunacak.

Cumhuriyet Bayramı haftası kapsamında gerçekleştirilecek sergide “Türk ve Dünya Basınında Atatürk” eserlerinin yanı sıra, özgün dilinde ve ilk baskı kalitesinde TıpkıBasım Nutuk eseri, Atatürk’ün Selanik’te başlayan yaşamından ölümüne dek yaşadığı olayları tarihsel sıra içinde sergileyen fotoğraflardan oluşan Atatürk Albümü de sanatseverlerle buluşuyor.

Ziyaretçi Yorumları