Pilates Egzersizlerinin Çocuklar İçin Yararları

Pilates Egzersizlerinin Çocuklar İçin Yararları! Yaşamını İngiltere’de sürdüren ve genç yaşta pek çok sosyal sorumluluk projesine imza atan Sevda Çelik, bu alanlarda sınır tanımadığı gibi, hypnosist çalışmaları, diyetisyenliği ve  kişisel yaşam koçluğu alanında başarılarından da sıkça söz ettiriyor. Sevda Çelik, bu kez da 7’den 70’e herkesin muhakkak yapması gereken pilates çalışmalarında özellikle çocuklara sesleniyor ve pilatesin önemini vurguluyor.  Zaman zaman sütunlarımıza yazılarıyla konuk olan Sevda Çelik, Brighton Kanser Merkezi’ndeki gönüllü çalışmalarından fırsat bulup derlediği  çocukların fiziksel gelişimine destekleyici yoga ve pilates hareketlerine bakın nelere değinmiş.

Çocuğunuzun genel sağlık ve zindeliğinden endişe duyuyor musunuz? Çocuğunuzun günlük rutinde fiziksel egzersizi dahil etmek için eğlenceli ve heyecanlı yollar mı arıyorsunuz? Haydi o zaman buyurun Pilatese. Hiç şüphe yok ki küçük yaşta çocukları eğlenceli bir o kadarda keyifli bedensel hareketlere dahil etmek,  yemek alışkanlığı, gibi pek çok fiziksel gelişimlerine yanı sıra beden sağlıklarına kadar ne kadar faydalı olduğunu biliyormuydunuz

Pilates Egzersizlerinin Çocuklar İçin Yararları! Yerleşik bir yaşam tarzı ve düzensiz bir diyet, herkesin sağlığı üzerinde bir sıkıntı yarattığı gibi bu çocuklar da istisna oluşturmaz. Ulusal Bilimler Akademisi’nde yapılan son araştırmalar, 6 ila 11 yaş arasındaki çocukların neredeyse % 30,2’sinin fazla kilolu olduğunu ve % 15,3’ünün obez olduğunu ortaya koyuyor. Çocuğunuzun fiziksel olarak uygun ve zihinsel olarak uyanık olmasına yardımcı olabilecek ‘egzersiz programını bilmek ister misiniz?

 1. Esnekliği Artırır:
  Bale, jimnastik vb. gibi çeşitli fiziksel aktiviteleri gerçekleştirmek için çocukların esnek olması gerekir. Pilates’deki pozlar çocuğun kaslarını ve tendonlarını gergin tutmaya yardımcı olur.
 2. Konsantrasyonu Artırır:
  Pilates duruşlarını yerine getirirken çocuğunuz vücudunun bir bölümüne odaklanmalıdır. Pilates, çocuğunuza hem okul hem de spor alanındaki performansını artıracak konsantrasyonunu geliştirmesine yardımcı olabilir.
 3. Kasları Güçlendirmeye Yardımcı Olur:
  Pilates’teki kontrollü hareketler kan dolaşımını iyileştirir ve vücudun çekirdek kaslarını güçlendirir. Güçlü bir gövde, çocuğun enerjisini korumasına ve okul çalışmalarına daha dikkatli olmasına yardımcı olur.
 4. Duruşu Düzeltir:
  Çocuklar bu günlerde, duruşlarını olumsuz yönde etkileyen uzun saatler boyunca televizyon ve bilgisayar ekranlarına bakmaktadırlar. Ayrıca yetişkinlikte tekrarlayan sorunlara yol açar. Pilates yapan çocuklar düzenli olarak daha iyi bir duruş sergilerler.

5 Unutmamiz gerekenler….
Herhangi bir egzersizde olduğu gibi, çocuklar hamleyi doğru şekilde bilmiyorsa veya herhangi bir sağlık durumundan muzdarip olursa, sakatlanma riski vardır. Pilates gerçekleştirirken profesyonel bir eğiticinin çocuğunuza nezaret ettiğinden emin olun. Fitness öğretmeni, çocuğunuzun sakatlanmamasini sağlamak için egzersizleri nasıl değiştireceğini bilecektir.
Yeni başlayanlar, temel Pilates egzersizleriyle başlamalıdır.

Ziyaretçi Yorumları