Shangri-La Bosphorus İstanbul’dan Büyüleyici Davet
Shangri-La Bosphorus İstanbul’dan Büyüleyici Davet

Shangri-La Bosphorus İstanbul’dan Büyüleyici Davet! İstanbul’un Asya kökenli tek oteli olan Shangri-La Bosphorus, Istanbul, geçtiğimiz gün gerçekleştirdiği özel bir davetle cemiyet dünyasından konuklarına unutulmaz anlar yaşattı.

Büyülü anlara, unutulmaz düğün ve davetlere Asya kültürünün benzersiz konukseverliği ile ev sahipliği yapan Shangri-La Bosphorus, Istanbul’un görkemli balo salonunda ve Genel Müdür Reto Klauser’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen davetin her anı özel olarak tasarlandı.

KM Events tarafından “Shangri-La”nın kelime karşılığı olan “Gizli Cennet” konseptinde özel olarak dekore edilen salon kadar bu organizasyon için oluşturulan menü de konuklar tarafından büyük övgü aldı. Shangri- La Paris’in dünyaca ünlü 2 Michelin yıldızlı Şefi Christopher Moret, Shangri-La Kowlon Hong Kong’un yine  Michelin yıldızlı Uzak Doğu şefi Daniel Cheung ile Shangri-La Bosphorus, Istanbul’un Executive şefi Ercan Yamantürk bu davet için biraraya geldiler.

Shangri-La Bosphorus İstanbul’dan Büyüleyici Davet!

Davetin sürprizi ise dünyaca ünlü konuklar oldu.

İngiltere Kraliyet Ailesi başta olmak üzere Avrupa jet sosyetesinin davetlerinin vazgeçilmez kreatif direktörü Johnny Roxburgh, Avrupa’dan Amerika’ya, Uzakdoğu’dan Türkiye’ye benzersiz düğünlere imza atan Hintli Arun Bablani ve uzun bir süredir eğlence dünyasının merkezlerinden sayılan Lübnan’nın yine dünyaca ünlü organizatörü Alain Hadife ile bugüne kadar sadece Türkiye değil, Azerbaycan’dan Rusya’ya, Birleşik Arap Emirlikleri’nden Hindistan’a kadar pek çok ülkeden çiftlerin düğünlerini organize eden KM Events’in kurucusu Meltem Tepeler. Julide Ateş’in moderatörlüğünde masada konuklarla unutulmaz düğün ve davetlere ait hikayelerini paylaştılar.

Yemeğin sonunda Shangri-La’nın doğduğu toprakların en özgün ritüellerinden biri olan çay seramonisi, Uzak Doğu’dan özel olarak gelen Tea Master tarafından sergilenen benzersiz bir şovla izleyenleri kendi hayran bıraktı.  Çay servisinin hemen ardından açılan ve Pastane Şefi Gürsel Aydın tarafından hazırlanan tatlı büfesi ise  150 kg. çikolata ve 100 ayrı çeşit malzeme ile masalsı bir  şölen  gibiydi.

Bu özel davete katılan konuklar arasında; Şükran Güzeliş, Gülden Büyükuçak, Feryal Gülman, Esra Oflaz Güvenkaya, Arzu Kunt, Aslıhan Abacı, Ayşegül Toplusoy, Ayten Danışman, Bahar Şer, Begüm Gazioğlu Ballı, Begüm Karamahmutoğlu, Burcu Hanif, Berrin Okçu, Bilgün Dereli, Billur Saatçi, Cansu ve Burcu Çakır, Dr.Dilek Avşar, Ece Zaim, Elif Karadayı, Meriç Küçük, Emek Külür, Sema Demiral, Funda Filibeli, Yelda Tiftik, İdil Lüleci, İpek Toplusoy, Julide Ateş, Meltem Tepeler, Meltem Demir, Nur Bilen Yavuzer, Evren Kayar, Merve Tanrıverdi, Özlem Avcıoğlu, Mina Dilber Temo, Nora & Talya Kalpakçıoğlu, Yelda İpekli, Zeynep Üstünel de vardı.

Ziyaretçi Yorumları