Tarihi Semtte Lezzet Maratonu

İstanbul’un tarihi ilçesi Üsküdar’ın hayata geçirdiği projeler ve etkinliklerle Türkiye’nin en eski kültürlerini yaşatmayı vazife edinen Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve çalışma arkadaşları önceki gün yepyeni bir proje ile dostlarının huzuruna çıktılar. Üsküdar Belediyesi, Anadolu’nun en eski lezzetlerinin izinden giden Şef, Yazar Ömür Akkor’un “Anadolu’nun Binlerce Yılı” canlı yemek sergisini Üsküdar’a getirdi. Üsküdar Belediyesi, bu girişimiyle Anadolu’nun yitirilmeye yüz tutan lezzetlerini yeniden yaşattı.

Kısa bir süre önce Semiye Camiisi’nin karışışında yer alan Selimiye Hamamının baştan aşağı renavasyonu sonuncunda kazanılan mekân dün akşam oldukça hoş bir etkinliğe imza attı. İş, sanat ve gurme dünyasının pek çok seçkin isminin bir araya geldiği davette baştan aşağı yenilenen hamamın gezilmesiyle başladı, sonra bahçede geleneksel Türk tatlarından oluşan şerbetlerin ikramı ve yıllar yılı damaklarda iz bırakan tadımlıklar ikram edildi. Binlerce yıldır Anadolu’da kullanılan mutfak aletleri ile Anadolu’nun enfes lezzetlerini aynı anda sunan “Anadolu’nun Binlerce Yılı” canlı yemek sergisi, Üsküdar Belediye başkanı Hilmi Türkmen’in katılımıyla düzenlenen açılış töreni ile başladı. Başarılı Şef ve Yazar Ömür Akkor, sergi sırasında katılımcıları, Anadolu’nun en eski mutfaklarına uzanan zaman yolculuğuna çıkarmayı sürdürecek. Sergi, İstanbulluları Anadolu’nun yeme- içme kültürü konusunda tüm yönleriyle bilgilendirecek.

Ömür Akkor:

“Yitirmeye yüz tuttuğumuz lezzetler Üsküdar’da hayat bulacak

Gastronomi tarihini ve kültürünü kayıt altına aldığı nadide parçaları sergi aracılığıyla tanıtmaktan ve bu kültürün binlerce yıllık geçmişe sahip lezzetlerini gün yüzüne çıkarmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Şef, Yazar Ömür Akkor, “Üsküdar Belediyesi’nin girişimiyle Üsküdar’da başlayan sergimiz ile her kesimden insana ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Üsküdar Belediyesi’nin bu yöndeki girişimi sayesinde Anadolu’nun yitirmeye yüz tutan lezzetleri yeniden hayat bulacak” dedi.

Ziyaretçi Yorumları