Türkiye, Dünyanın Cruise Başkenti Olabilir Mi?

Türkiye, Dünyanın Cruise Başkenti Olabilir Mi? Uzun bir süredir Türkiye limanlarından uzak kalan Cruise gemileri, 2020’den itibaren yavaş yavaş Türkiye limanlarına geri dönmeye başlıyorlar. Hatta Galataport’un tamamen hazır olmasının ardından, 2021’den itibaren bazı Cruise firmalarının her hafta hareketli gemi seyahatlerine başlayacağı, İstanbul, Kuşadası ve İzmir gibi limanların Avrupa’nın stratejik öneme sahip cruise limanları olacağı global pazarda iyiden iyiye konuşulmaya başlandı.

Türkiye’nin ilk ve tek Cruise Arama Motoru olan Cruise Planet markasının Müdürü Onur Ovacık, “Türkiye’yi dünyanın Cruise başkenti yapmak hedefi ile yola çıktık.” açıklamasını yaparak, yakın ve uzun gelecekteki Cruise sektörü hakkındaki gelişmeleri, Cruise Planet’in sektöre kazandıracağı yenilikleri ve gemi seyahatleri konusunda tüketicilere sağlayacakları faydalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Cruise Planet markası hakkında, Cruise Planet Müdürü Onur Ovacık, “Türkiye’nin otel arama motoru Cruise Planet, bu yıl 40. Yılını kutlayan bir Japon markası H.I.S. Global’in bir yatırımıdır. Türkiye’de yeni duyulmaya başlansa da, global Cruise sektöründe, yıllardır bilinen değerli bir marka. 70 ülkede 550’nin üzerinde ofis ve 17.000 çalışanla edindiği 40 yıllık tecrübe; Japon misafirperverliği ve hizmet anlayışı ile Cruise Planet 2018’den bu yana Türkiye’de faaliyet göstermeye başladı.  Geçmiş yıllara oranla düzenli bir ivme ile artan Cruise severlerin, yeni havalimanı ve yeni Cruise Terminali’nin ardından rotayı uzun zamandır uğramadıkları İstanbul’a çevireceğini tüm gemi şirketlerinin 2021 programlarına İstanbul’u dahil etmeleriyle öğrenmiş olduk. Bu da Cruise Planet’in fark yaratan teknolojisi sayesinde Cruise Arama Motoru’nu Türkiye’de faaliyete geçirmemizin ilk adımı oldu.” açıklamasını yaptı.

Tüketicilerin neden Cruise Planet üzerinden gemi seyahatlerini satın almaları gerektiği konusunda ise,

“Seyahat severler, Cruise Planet’in yazılımı sayesinde, gemi seyahatleri ile ilgili en doğru bilgiye ve en uygun fiyatlara, hızlıca ulaşabiliyorlar. Rezervasyonumu erken mi yaptım endişeleri olmadan ücret iade garantisi ile hizmet alabiliyorlar. Bize her zaman ulaşabiliyorlar. CruisePlanet.com.tr’de dünyanın en önemli Cruise şirketlerinin tur programlarının hemen hepsine ulaşılırken, Türkiye’de başka yerden satın alma imkanı bulunmayan çok özel keşif gemileri, özel yatlar, 6 yıldızlı gemiler bile yer alıyor. Bu geniş ürün yelpazesinin içinde herkesin kendine uygun turu bulması sadece birkaç filtrelemenin ardından gerçekleşiyor. Hepsinden de önemlisi %100 müşteri memnuniyeti odaklı hizmet veriyoruz”dedi.

Cruise tatili, gemide seyahat kültürü ve gemilerin özellikleri gibi detaylı bir çok bilgiye CruisePlanet.com.tr’den ulaşılabildiğini belirten Ovacık, “Misafirlerimiz odalarının konumu, gemilerin ortak yaşam alanları, ziyaret edecekleri limanlarda nasıl zaman geçirebilecekleri hakkında önceden bilgi edinmiş oluyorlar. Cruise Blogumuz içinde daha önce o destinasyona seyahatini gerçekleştirmiş gezginlerin notlarını ve tavsiyelerini de okuyabiliyorlar… Özetle gemi seyahati düşleyenlerin ihtiyacı olan tüm bilgileri edinebileceği bir Cruise Arama Motoru’yuz.” dedi.

Gemi seyahatlerine katılmak isteyen her tür segmente özel hizmet sunabildiklerini belirten Cruise Planet Müdürü Onur Ovacık, “

Her misafirimizin Cruise seyahatinden beklentisi farklıdır. Çocuklu aileler için gemi içinde çocukların daha eğlenceli zaman geçirebilecekleri alternatifler, Hamileler için daha kompakt; butik gemiler. Balayı çiftleri için daha az çocuk popülasyonunun olduğu ve daha az misafire daha az personelle hizmet verildiği resort otel mantığı ile çalışan beş yıldızlı gemiler. Yalnız misafirlerimiz için ilgi alanlarına göre; golf, gurme, parti veya benzeri konseptli gemiler ve hareket kabiliyeti sınırlı olan misafirlerimiz için Accessible kabinler ile ayrıcalıklı, her talebe uygun hizmet veriyoruz.” dedi.

Gemi seyahati düşlediğinizden çok daha fazlasını verir

Zaman zaman seyahat severlerin yurt dışı kara turları ile kıyasladığı Gemi seyahatleri hakkında, Onur Ovacık az bilinen gerçekleri de açıkladı. “Cruise gemilerinin salladığına ilişkin söylentiler olsa da, 700 Milyon Euro’lara mal olan Cruise gemilerinde uzun zamandır kullanılan sarsılmayı önleyici stabilizatör teknolojileri sayesinde en ufak sarsıntı hissedilmez, hatta çoğunlukla geminin içinde dolaşırken denizde olduğunuzu unutabilirsiniz. Gemiler limanlarda en az 10 – 12 saat zaman geçirir. Gece hayatı daha eğlenceli olan yerlerde, muhakkak 1 gece konaklama verilir. Bir kere bile gemi turuna çıkmış misafirlerimizin ortak görüşüdür ki; limanlarda geçirilen süre oldukça yeterlidir. Dil problemi olan misafirlerimizi ya da uçak biletleri ve transferlerini de dahil edip paket halde bir organizasyon gerçekleştirmek isteyen misafirlerimizi hazır paket programlarımıza yönlendiriyoruz”dedi.

Hedefimiz Türkiye’yi dünyanın Cruise başkenti yapmak

Cruise Planet Müdürü Onur Ovacık, “Kısa vadedeki hedefimiz; Türk misafirlerinin seyahat gereksinimlerine uygun aradıkları her şeyi bulabilecekleri bir Cruise Süpermarketi olarak, %100 müşteri memnuniyetiyle rahatlıkla seyahat organizasyonlarında tercih edebilecekleri bir oluşum haline gelmek istiyoruz. Uzun vadede ise, Türkiye’yi dünyanın Cruise Başkenti haline getirmek; tüm gemi şirketleri için uğrak noktası olmasını sağlamak var. Bunun için de 70 ülkede, 550’nin üzerinde ofisle faaliyet gösteren Japonya’nın bir numaralı tur operatörü H.I.S. Global’in de desteği ile uluslararası arenada lobi çalışmaları yürütme hedefindeyiz.” diyerek açıklamasını noktaladı.

Ziyaretçi Yorumları