Yılmaz Ulusoy’a Türk Kalp Vakfı’ndan Büyük Onur
Yılmaz Ulusoy’a Türk Kalp Vakfı’ndan Büyük Onur

Yılmaz Ulusoy’a Türk Kalp Vakfı’ndan Büyük Onur! Türk Kalp Vakfı tarafından düzenlenen 30. Kalp Haftası’nın Swissotel’de gerçekleşen açılış töreninde ünlü işadamı Yılmaz Ulusoy’a, Vakfın en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen “Doç. Dr. Edip Kürklü Ödülü” takdim edildi…

Türk Kalp Vakfı’nın çeşitli etkinliklerle Kalp ve Damar hastalıklarına karşı farkındalık yaratmayı amaçladığı 30. Kalp Haftası Swissotel’de gerçekleşen açılış töreniyle start aldı. Açılış töreninde her zaman olduğu gibi kalp ve damar hastalıkları ile mücadele etmenin önemi vurgulandı.

Türk Kalp Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Güven yaptığı açılış konuşmasında, “30. Kalp Haftasında, “Sağlık için Spor, Spor için Sağlıklı Kalp” sloganı ile yediden, yetmişe geniş bir yelpazede ele alınan bilgilendirme konferansları, sporun ve hareketin kalp sağlığı üzerindeki önemi, kalp damar hastalıklarından ölümlerin aza indirilmesinde etkili rolü olan “Temel Yaşam Desteği (CPR)” eğitimleri, ilk yardım seminerleri, ailelerin bilinçlendirilmesi, çocuk yaşlara kadar inen kalp damar hastalıklarında erken teşhis ve tedavi ile kalp damar sağlığında farkındalık yaratarak ve bu konuda koruyucu hekimlik sağlayarak tedavi hizmetleri sunan Vakfımız, birtakım çalışmalar başlatmış bulunmaktadır” dedi.

Törende Şişli Kaymakamı İdris Akbıyık, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, UEFA Onursal Başkanı Şenes Erzik ve Türk Kalp Vakfı Onursal Başkanı Çetin Yıldırımakın kalp ve damar hastalıkları ile ilgili bilgi ve mesajlar verdiler.

KARDİYOLOJİ DÜNYASINA

KATKILARINDAN DOLAYI

YILMAZ ULUSOY’A ÖDÜL!

Açılış töreninin finalinde Yılmaz Ulusoy Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Türk Kalp Vakfı Mütevelli Heyet ve Danışma Kurulu Üyesi, sanat, kültür, spor ve çevre ile ilgili pek çok sivil toplum kuruluşunda aktif olarak görev yapan, Türk Kalp Vakfı ve daha birçok Vakıf ve kuruma büyük katkıları olan hayırsever iş adamı Yılmaz Ulusoy’a, kardiyoloj dünyasına yaptığı katkılardan dolayı Türk Kalp Vakfı kurucularından merhum  Doç. Dr. Edip Kürklü anısına her yıl verilen “Doç. Dr. Edip Kürklü Ödülü” takdim edildi.

Yılmaz Ulusoy’a Türk Kalp Vakfı’ndan Büyük Onur! 1975 yılında kurulan Türk Kalp Vakfı, kalp damar hastalıklarını önlemek ve risk faktörlerini kontrol altına almak için uygulanan en etkili mücadele yöntemlerinden biri olan halkı bilinçlendirmek ve motive etmek misyonuyla çalışmalarını 43 yıldır büyük bir şevkle sürdürüyor.

EDİP KÜRKLÜ KİMDİR?

Tanınmış bir kalp cerrahı olan Edip Kürklü, Topkapı Hastanesi başhekimiyken 5 Haziran 1988’de gazinocu ve Diyarbakırspor başkanı Mehmet Yaşar Şerbetçi’nin açık kalp ameliyatını yapmış, ancak hasta, ameliyattan bir hafta sonra hayatını kaybetmişti. Edip Kürklü, 21 Temmuz 1988’de Mehmet Yaşar Şerbetçi’nin kayınbiraderi Mustafa Turgut tarafından öldürülmüştü. Edip Kürklü’nün öldürülmesi, Türkiye’de hasta yakını tarafından saldırıya uğrayan hekim hadiseleri içinde en acı örneklerden birini teşkil etmektedir. Anısına Türk Kalp Vakfı tarafından her yıl  “Doç. Dr. Edip Kürklü Ödülü” verilmektedir.

Ziyaretçi Yorumları