Ali Serim’den Kültür Bakanına Çağrı

Ali Serim’den Kültür Bakanına Çağrı! Türkiye’nin lider özel sektör kuruluşlarına danışmanlık yapan başarılı iş insanı Ali Serim, genç yaşta ulusal ve uluslararası alandaki başarılı çalışmalarının yanı sıra, Geleneksel Türk sanatlarına olan özel tutkusu ve koleksiyonerliği ile de dikkat çeker. İş insanı bu kez: “Olası İstanbul depreminde Osmanlı sultanlarının topladığı en az 4-5 milyar dolarlık Çin porselen koleksiyonu heba olabilir” dedi.

Türkiye’nin en büyük Çin porselen koleksiyonunun sahibi olan Ali Serim Kültür Bakanımızı göreve çağırırken, bakın Çin porselenine olan ilgisinın nasıl başladığının ayak üstü sohbette şöyle paylaştı.

Mavi ve beyaz beni çocukluğumdan beri cezbeder. Bu renk uyumu beni bir şekilde Çin porselenlerine yönlendirdi. Topkapı mutfaklarına çocukken yaptığım bir okul gezisinde yaşadığım hayranlığı hala hatırlarım.

Ne zamandan beri Çin porselenleri topluyorsunuz?

15 yaşımdan beri topluyorum. Dünyanın her yerinden topladım. Türkiye’deki eskicilerden topladım. Müzayedelerden topladım. Hala da toplamaya devam ediyorum.

Topkapı Müzesinde neler var?

Neler yok ki. 1496 tarihli Hazine sayım defterinde porselenlerin kayıtlarını görüyorsunuz. Saray koleksiyonu genel olarak Yuan (1279-1368), Ming (1368-1644) ve Qing (1644 – 1911) hanedanları döneminde, Longquan ve Jingdezhen bölgelerinde bulunan fırınlarda üretilen porselenlerden oluşuyor. Ama en güzel örnekleri. Osmanlı sultanlarının sofralarını süsleyen şaheserler! En kıymetli parçalar bizden diyebilirim. Geçenlerde saray koleksiyonunda olan bir tabağın kötü bir versiyonu 5 milyon dolara Londra’da bir müzayedede satıldı! Tamamen spekulatif olsa da Osmanlı Saray koleksiyonlarında 10-15milyar dolar değerinde Çin porseleni olduğunu dillendiren meraklılar var!

Ali Serim’den Kültür Bakanına Çağrı!

Neden Kültür Bakanını göreve çağırıyorsunuz?

Deprem korkusundan! Olası İstanbul depreminde bu dünya mirasi zarar görecek. İdeali porselen müzesi yapılması. Tek başına bu müze bile yolda milyon adet Çinli turisti İstanbul’a çeker. Mao Kültür Devrimi yapınca Çindeki iyi örnekler kırdırılmış. Bizdeki koleksiyonun eşi benzeri yok! Ama bu konuda yeterince güçlü bir farkındalık da yok. Bu konunun önemini anlayacak bir bakanımız var. Çeşitli kanallardan kendisine haberler yolladım. Diliyorum Osmanlı mirasina acil olarak layığınca sahip çıkılsın!

Ziyaretçi Yorumları