life-begins-at-40

Gazeteci ve iletişimci Nalan Miri Sözer’in kaleme aldığı “Life Begins at 40” (Hayat 40’ta Başlar) İngilizce baskısı ile raflarda yerini aldıktan kısa bir süre sonra Euro Weekly’de yer buldu. Yabancı basının ilgisinin yanı sıra, İngiltere, Fransa, İsviçre, Almanya ve Polonya’da hem raflarda hem de online satış ile ilk baskısı hızlıca tükendi. Kişisel gelişim kitabı kategorisindeki kitap, Avrupalı okurlarıyla buluşurken övgü almaya devam ediyor.

Türkiye’de 6. baskının ardından İngilizce çevirisi ile tüm dünyadaki hemcinsleriyle buluşan ‘Life Begins at 40’, Euro Weekly’de ‘Matrak ve eğlenceli bir üslupla hayatı, yaş almayı, kadınlığı ele alarak, okuyucuyu kendini keşfedeceği bir yolculuğa çıkarıyor. Zamansız bir kadın kitabı’ olarak yorumlandı.

Nalan Miri Sözer

Kitap, 40 yaşın ezber korkusuyla birlikte fiziki değişimlerini trajikomik bir şekilde fark etmesiyle başlıyor. Nalan Mir Sözer’in kendi gözlem ve tecrübeleriyle birlikte, dünyanın farklı yerlerinden 100’e yakın kadının yaşam, mutluluk, aşk, aile, kariyer ve ilişkiler üzerine deneyimlerini ve görüşlerini ele alan kitap, 40 yaş olgusuna ve kadın olmak nedir sorusuna cevap arıyor.

Kimi zaman içinde bulunduğumuz toplumsal normlara kafa tutan yazar, kimi zaman da kendisiyle dalga geçerek benliğini ve varoluş maksadını sorguluyor.

KİTAP HAKKINDA

Nalan Miri Sözer kırk yaşına bastıktan sonra, art arda öyle olaylar yaşıyor ki yepyeni bir serüvene atılıyor. Kimine göre 40 kimine göre 50 yaşların bazı insanlar için yarattığı son durak etksine inat kendisi için yeni ve başka bir yol çizmeye karar veriyor.

İlk adımı, şehir ve iş hayatı stresi nedeniyle kronikleşen yorgunluğunu “master detoks” yaparak atıyor. Sigarayı bırakıyor, “deeksha terapisi” ile tepeden tırnağa enerji noktalarını hissedip, Bali’de kawa banyosunda kocaman bir tencerenin içinde ağrı noktalarını tedavi ettiriyor. Afrika’da şaman ayinine katılıyor ve dünyanın dört bir yanından kadınla “40 Yaş ve sonrası” hakkında konuşuyor. 40 yaşı geri kalan zamanı nasıl yaşamak istediğine karar vermek için şahane bir dönem olarak tanımlayan Sözer, yaşın ve yaşamın önüne koyduğumuz engelleri yıkmak için ne istediğine karar vermenin, kuralları bozarak hayalleri gerçekleştirmenin yaşsızlığı ilan etmek olduğunu söylüyor ve ‘Asıl mucizeyi yaşamak bu’ diyor.

 

NALAN MİRİ SÖZER

Girit kökenli bir aileden gelen Nalan Miri Sözer, İzmir’de doğdu. İzmir Özel Türk Koleji, Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümünü bitirdikten sonra basın ve halkla ilişkiler sektöründe çalışmaya başladı. London School of Public Relations, halkla ilişkiler sertifika programına katıldı. Sabah Gazetesi, Aktüel, Vizyon Dekorasyon, Max, Hülya Magazin dergilerinde muhabirlikten editörlüğe birçok görevde çalıştı. İstanbul TV’de aktüel bir programın sunuculuğunu üstlendi. Elele dergisinde beş yıl yazı işleri müdürlüğü yaptı.

Or-Ba, La’tölye gibi butik halkla ilişkiler şirketlerinin yanı sıra Türk Petrol Holding’te Universal Hayat Sigorta ve Universal Sigorta şirketlerinin Reklam ve Halkla İlişkiler departmanını yönetti. Sırasıyla Sabah Gazetesi, Aktüel, Vizyon Dekorasyon, Max, Hülya Magazin dergilerinde muhabirlikten editörlüğe birçok görevde çalıştı. 2007 yılında Cincinnati ve New York’ta yaşadı.

​İletişim sektöründeki 13 yıl kurumsal, 13 yıl da kendi ajansıyla toplamda 26 yıllık profesyonel iş hayatına sığdırdığı dergicilik, editörlük, halkla ilişkiler, televizyonculuk, yöneticilik tecrübesiyle 2008’de kurduğu HİP Creative Agency’nin ajans başkanlığını sürdürüyor.

Kurucu başkanı olduğu HİP Creative Agency çatısı altında Ege’nin yeni yaşam platformu Tasting Alaçatı ve sıra dışı olanların sıra dışı buluşması Peak Talks gibi deneyim tasarımlarına imza attı. Ayrıca ajans bünyesinde marka yolculukları, sürdürülebilir farkındalık projeleri, sanat prodüksiyonları, zirveler, inovasyon atölyeleri, kültür keşifleri, deneyim tasarımları, konsept yolculuklar, gastronomi maceraları, farkındalık buluşmaları, duyarlılık hikayeleri ve yaşam platformları yaratmaya devam ediyor.

İlk kaleme aldığı Bir Hayat Mutluluk’un ardından ‘Kim Tutar Seni-Hayat 40’ta Başlar’ kitabını yazdı. 5. baskısını yapan ve otoriteler tarafından ‘başucu kitabı’ olarak övgü alan kitap bugüne kadar 10 bin kişiyle buluştu. Ayrıca ‘Life Begins at 40’ ismiyle İngilizce olarak yurtdışında yayınlanarak dünyanın dört bir yanındaki okuyuculara ulaştı.

2013 yılından itibaren Cenevre, İstanbul ve Alaçatı’da dönüşümlü yaşayan Nalan Miri Sözer, ASSOCIATION SUISSE TURQUIE Derneği üyeliği ve Swiss Heritage Society çalışmaları yanı sıra Türkiye ve İsviçre’de profesyonel iş yaşamını sürdürüyor. Adalar Sanatçı İnsiyatifi Paltformu’nda Danışma Kurulu’nda yer alıyor.

Bugüne kadar 73 ülkeye seyahat eden ve aynı zamanda seyahat yazarı olan Sözer’in güncel yazıları Hürriyet Seyahat ekinde yayınlanmaya devam ediyor.

Ziyaretçi Yorumları