Usta Balıkçılar Büyük Balığın Peşindeydi
Sinan Kuran ve Shamu Ekibi Ant Yapı Ödülü

Usta Balıkçılar Büyük Balığın Peşindeydi! Sportif balıkçıların buluşma adresi Columbia PFG Alaçatı Big Fish’te, en büyük balık yarışı sonuçlandı. Birincilik ve ikincilik ödülü çocukların hayallerine umut oldu.

Bu yıl 13. kez düzenlenen turnuva 26-29 Eylül tarihleri arasında Port Alaçatı Marina’da gerçekleşti. Türkiye’nin farklı bölgelerinden en iyi amatör sportif balıkçıları bir araya getiren Columbia PFG Alaçatı Big Fish, outdoor’un öncü markası Columbia PFG ana sponsorluğunda 50 tekne ve 300’den fazla katılımcı ağırladı.

Yarışmacılar iki gün boyunca sabahın erken saatlerinde vira diyerek gün boyu büyük balık peşinde ter döktüler ve kıyasıya mücadele ettiler. Yarışma bitiminde marinaya dönen tekneler balıkları tartıya teslim ederken heyecan doruktaydı. En büyük balık kategorisinde birinciliği 104 kilogram, ikinciliği de 98,40 kilogram ağırlığında yakaladıkları balıklarla Shamu teknesi ve ekibi kazandı. Sinan Kuran, kızları Talya ve Kayra Kuran, Bora Özer, Alptuğ Önal, Murat Güsar ve Macid Akad’dan oluşan ekip, turnuvanın verdiği 4 bin TL değerindeki birincilik ve ikincilik ödülünü Bir Dilek Tut Derneği/Make-A-Wish® Türkiye’ye bağışlayarak turnuvanın en anlamlı işlerinden birine imza attı. Dernek, hayati tehlike taşıyan bir hastalıkla mücadele eden 3 – 18 yaş arası çocukların kalplerinde yaşattıkları dilekleri gerçeğe dönüştürüyor; aynı zamanda, toplum içinde umut, dayanma gücü ve sevinç duygularını güçlendirmeyi amaçlıyor.

Üçüncülüğü ise 87,75 kilogram ağırlığındaki balıkla Çikotya adlı tekne ile Yalçın Kulaklıoğlu, Uğur Ateş Koç, Vahap Kavlak ve Mehmet Öztoprak kazandı.

Turnuvanın misyonu Yakala-Bırak-Yaşat

İzleyici ve katılımcı sayısıyla Avrupa’nın en önemli turnuvaları arasında gösterilen Columbia PFG Alaçatı Big Fish, Türkiye’de yapılan sportif balıkçılık

turnuvaları arasında “Yakala-Bırak-Yaşat” uygulamasını ilke edinen tek turnuva olma özelliğini taşıyor. En büyük hedeflerinden biri balıkçılık sporunu daha geniş kitlelere duyurmak olan turnuva, “Yakala-Bırak-Yaşat” misyonuyla yeteri kadar balığın avlanmasını diğerlerinin ise doğaya sağlıklı bir şekilde iade edilmesini teşvik ederek farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Bu kategoride “En Fazla Yakala Bırak” ödülü Tornado adlı tekne ile yarışmaya katılan ve yakaladıkları 150 cm boyunda iki balığı doğaya geri bırakan Mahmut Özgener, Can Özgener, Cem Özgener, Ethen Çolak, Özdemir Kuran, İsmail Cider, Burhan Can ve Recep Can’ın oldu.  “En Büyük Yakala Bırak” ödülünü ise Odin ekibi aldı. Halil Başpınar, Deniz Kılıçaslan, Bora Kulnar, Macid Akad’dan oluşan ekip 170 cm uzunluğunda balığı denize bıraktı. Turnuva süresince de 21 adet toplamı bir tondan fazla balık “Yakala-Bırak-Yaşat” ilkesiyle yeniden denize salındı.

Usta Balıkçılar Büyük Balığın Peşindeydi! İlknur ve Ertuğrul İçingir önderliğinde gerçekleşen Columbia PFG Alaçatı Big Fish, Türkiye’nin önde gelen iş insanları ve ünlü isimlerinin yansıra, Yunanistan, Kıbrıs, İtalya ve Dubai’den de misafirlerini ağırladı. Columbia PFG ana sponsorluğunda Ant Yapı, Furuno, Mercury, Riviera, Türk Hava Yolları, Çeşme Belediyesi, WorkRoom, Arvento ve Alavya Otel’in değerli katkılarıyla gerçekleşen turnuvanın Happy Hour ve Gala Yemeği ise Otuzbeşlik’in ev sahipliğinde yapıldı.

Neler Vardı?

Turnuvanın ötesinde Alaçatı’nın en güzel mevsiminde eğlenceli etkinlikler, keyifli atölyeler ve konserlerle unutulmaz bir deneyim yaşatan Columbia PFG Alaçatı Big Fish ayrıca birbirinden farklı workshoplar, çocuklara özel mini turnuva, keyifli söyleşiler, eğlenceli partiler ve konserler, offshore fishing expo ile zengin bir program sundu. Turnuva alanında kurulan Columbia pop-up store’da ise markanın PFG serisi deniz severlerle buluştu.

“Deniz ve Sahil Atıkları Çocuklarımızın Elinde Sanata Dönüşüyor” Farkındalık Projesi

Öğrencilerin topladığı kıyı atıklarından ilham alınarak, TED İzmir Koleji, İzmir Deniz Ticaret Odası iş birliği ile hayata geçirilen “Deniz ve Sahil Atıkları Çocuklarımızın Elinde Sanata Dönüşüyor” farkındalık projesi, denizi ve çevreyi desteklemeye bu yıl da devam etti.

Usta Balıkçılar Büyük Balığın Peşindeydi! Geçen yıl Columbia PFG Alaçatı Big Fish Turnuvasında TED İzmir Koleji öğrencileri tarafından kıyı ve sahil atıklarından tasarlanan ve İstanbul, Ankara ve İzmir’in farklı lokasyonlarında farkındalık yaratmak adına sergilenen dev balık heykelinin ikincisi bu yılki Columbia PFG Alaçatı Big Fish Turnuvasında tasarlandı. Turnuvanın son günü açık arttırmayla satışa sunulan heykeli, turnuva sponsorlarından Furuno satın aldı ve geliri TED Vakfı’na bağışlandı.

Columbia PFG Alaçatı Big Fish 2019 Kazananları:

En Büyük Balık Kategorisi:

Birinci: Shamu Teknesi ve Ekibi (104 kilogram)

Sinan Kuran-Talya ve Kayra Kuran

Bora Özer

Alptuğ Önal

Murat Güsar

Halit Aslandağ

İkinci: Shamu Teknesi ve Ekibi ( 98,40 kilogram)

Sinan Kuran-Talya ve Kayra Kuran

Bora Özer

Alptuğ Önal

Murat Güsar

Halit Aslandağ

Üçüncü: Çikotya Teknesi ve Ekibi (87,50 kilogram)

Yalçın Kulaklıoğlu

Uğur Ateş Koç

Vahap Kavlak

En Büyük Yakala-Bırak Ödülü:

Odin Teknesi ve Ekibi (170 cm)

Halil Başpınar

Deniz Kılıçaslan

Bora Kulnar

Macid Akad

En Fazla Yakala-Bırak Ödülü:

Tornado Teknesi ve Ekibi (2 adet 150 cm)

Mahmut Özgener

Can Özgener

Cem Özgener

Ethen Çolak

Özdemir Kuran

İsmail Cider

Burhan Can

Recep Can

Jüri Özel Ödülü:

Friendship Teknesi ve Ekibi

Kobra Teknesi ve Ekibi

Çocuk Ödülü:

Ceren Yağımlı

Ziyaretçi Yorumları