Verdi’nin, Falstaff Operası Yeni Sezonda Sahnede!
Verdi’nin, Falstaff Operası Yeni Sezonda Sahnede!

Verdi’nin, Falstaff Operası Yeni Sezonda Sahnede! Geçtiğimiz sezon, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından, Prömiyeri yapılan ve çok büyük ilgi ile karşılanan “Falstaff” Operası,  1 Kasım’dan itibaren Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde.

Dünyada ilk kez,  1893 yılında Milano’da prömiyeri yapılan, “Falstaff” operası, Giuseppe Verdi’nin son başyapıtı olması özelliğini taşıyor.

William Shakespeare’in “Windsor’un Şen Kadınları” ve “IV. Henry”oyunlarından  uyarlanarak  hazırlanmış olan eserin, Verdi tarafından  bestelenmek istenmesinin en büyük   nedenlerinden birinin, Verdi’nin  Shakespeare’e olan  hayranlığı olduğu bilinmektedir. Eserin librettosu ise  Arrigo Boito tarafından yazılmıştır.

Verdi, birçok dramatik ve trajik opera bestesinin ardından,  bu gülünç, muzip ve nükteli opera eserinini bestelerken  büyük bir keyif aldığından bahsetmiştir.

Falstaff, sahnelenme ve müzikal çalışmaları bakımından  dünyanın en zor operalarından biri olarak bilinir. Ancak bir o kadar da eğlenceli olduğu sanat çevrelerince kabul görmüştür.

14.yy’da İngiltere’sinde geçen eserde,  Shakespeare’in yarattığı en eğlenceli karakterlerden biri olan şişman çapkın Falstaff’ın , aynı anda evli ve iki iyi dost olan Alice Ford’u ve Meg Page’i baştan çıkarmaya çalışması ile zincirleme olaylar başlar.

Ziyaretçi Yorumları